R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

 
Otázka - 127

Podpora slobodomurárov? / Pyramídovy systém / firma Amway / mágia obycajne je proste nicím

3. jan. 2003
Mily otec Pavol,

casto sa stretávam s predajom kozmetiky cez katalógy - napríklad firmy Avon, Oriflame,Yves Rocher a iné. V nasom spolocenstve, kde sa modlíme a rozprávame o duchovnych veciach, som sa dozvedela, ze krestania nemajú kupovat tieto vyrobky ani sa stat distribútormi, pretoze "pyramídovy" systém predaja pochádza od zlého. To viem pochopit, lebo som sa zúcastnila na jednej akcii, kde ma chceli presvedcit, aby som sa zapojila. /Bola to firma Amway./ Myslím, ze som dokázala rozoznat, ze tam ide len o manipuláciu ludí a dravú nahánacku za peniazmi. Nikdy by som sa do toho nezapojila.

Ale ked som sa mojich priatelov v spolocenstve opytala, preco si nemám kupovat veci z tych katalógov, povedali, ze tym podporujem slobodomurárov a ktovie koho este. A ktovie, ci tie veci nie sú nejako ovplyvnené mágiou, ci mi nemôzu skodit atd. Opytala som sa, odkial to vedia, a povedali mi, ze to poculi od inych veriacich. Chcela by som cítat nejaky seriózny materiál od niekoho, kto to skúmal a naozaj rozoznal pravdu. Oni mi nevedeli povedat nic konkrétne. Odkial sa môzem dozvediet, kto stojí za tymito firmami? Alebo ako mám vediet, ze ten-ktory predmet nemám chytat do ruky? Mám sa modlit nad svojou kozmetikou? Chcela by som sa Vás opytat, ci neviete o tom nieco viac, alebo aspon kde to mám hladat. Neviem prijat, ze by som mala svoj zivot riadit podla hesla "Jedna pani povedala".

Dakujem vám za akúkolvek odpoved aj za vsetky doterajsie odpovede.

Kristína.

Odpoved
o. Eirene
29. apríl 2003

Drahá Kristína!

Predom dakujes za akúkolvek odpoved. Nuz táto odpoved je velmi neskorá. Ospravedlnujem sa Ti za to.

Co sa tyka Tvojej otázky, tak najprv musím povedat, ze v nej je uz vela velmi dobrych odpovedí.

Napríklad to, ze pyramídovy systém pochádza od zlého.

K tomu by som len pridal svoj komentár, ze je to proste hlúpy podvod, ktory vyuzíva ludskú naivitu, hlúpost, ale predovsetkym ludskú lásku k peniazom. A toto posledné je prícinou celého "úspechu" pyramidového systému.

Pyramídovy systém je neuveritelne hlúpy a predsa má úspech, lebo ludia sú zaslepení vidinou velkych penazí. Ja si nájdem desat ludí, ktorí mi dajú sto korún, potom kazdy z tych desiatich si nájde inych desat ludí, od ktorych dostane po sto korún, a tak to ide dalej. Kazdy dá sto korún, ale dostane tisíc od tych desiatich, ktorych získa, takze cisty zisk je devätsto korún pre "kazdého".

Pred pár rokmi prisiel ku mne clovek, ktory mi to vysvetloval o svojom príbuznom, ktory sa na to chcel dat (doslova ako som to hore opísal). Kedze sa jedná o neuveritelnú hlúpost, nemohol som spociatku pochopit o co vlastne ide. Az po dlhom rozhovore som konecne pochopil o aky hlúpy trik sa tu jedná a jediné vysvetlenie preco ludia môzu naletiet na takú hlúpost je to, co som povedal: láska k peniazom. Láska je slepá.

Nuz, ak pripústam, ze pyramídovy systém pochádza od zlého, nemám na mysli ziadny vynimocny spôsob.

V nasom casopise Misionár sme niekedy v 1994. roku uverejnili clánok istého verbistu o Amway. Prezident firmy Amway prisiel vtedy k nám do klástora v Michalovciach z Bratislavy, pretoze to bol prvy clánok uverejneny v oficiálnom casopise, ktory odhaloval záludnost Amway firmy.

Boli sme tam dvaja "zodpovední", ktorí sme s ním rozprávali. Najprv sa nás snazil presvedcit o kvalite vyrobkov a o tom, ze nás clánok skodí ich firme. Prezident firmy bol velmi opatrny vo vyjadrovaní, ale sidlo sa vyklulo z vreca, ked povedal, ze Amway vyrobky nie je dovolené predávat v beznych obchodoch (t.j. Amway to nedovoluje). Lebo, povedal som mu, ak tie vase vyrobky sú také dobré, preco ich nepredávate v obchodoch, aby si ich kazdy mohol kúpit normálnym spôsobom.

V závere násho asi dvojhodinového rozhovoru prezident Amway naznacil, ze clánok, ktory sme uverejnili o Amway, by mohol byt aj predmetom súdnej zaloby. Mne bolo jasné, ze sa vyhráza.

Poznal som viacerych ludí, ktorí sa zapojili do Amway a velmi zalostne to s nimi skoncilo, psychicky, rozbité rodiny a podobne. Zaiste, Adam a Eva sa svojou vlastnou vôlou rozhodli zhresit, ale bol to diabol, ktory ich naviedol na hriech. Zaiste, ludia sa sami svojou vlastnou vôlou rozhodujú pre Amway, ale ten ktory ich na to naviedol bude sa tiez zodpovedat za to pred Bohom. Teraz bola nedela Bozieho Milosrdenstva, ked Jezis slubuje odpustenie vsetkych hriechov ako aj trestov za hriechy pre toho, kto vtedy pristúpi k sv. spovedi a sv. Prijímaniu. Kiez tí, ktorí vedú Amway, ako aj tí, ktorí sa k tomu pridávajú, odvrhnú boha mamona a zamilujú si Jezisa Krista na svoju spásu.

Isty môj priatel sa raz zúcastnil na schôdzi Amway (nevedel o co vlastne ide). Povedal mi, ze to bolo v takom slávnostnom duchu vedené, ze si pripadal akoby bol na omsi. Ked si o tom urobil potom svoj úsudok, nikdy tam uz nesiel. Vidís, Amway je naozaj bohopocta vzdávaná zlatému telatu.

Amway je spôsob, ked si clovek musí od nich kúpit asi za 2000 korún ich takpovediac "super zázracné" vyrobky (sadu), ktoré potom musí on sám osobne dalej predávat a presvedcovat inych, ze tie vyrobky sú proste "super" (ako aj cena) a HLAVNE musí získavat dalsích ludí na predaj vyrobkov Amway. Vyrobky teda nemajú ziadny iny ciel iba ak zakryvat hlúpy a podvodny pyramidovy systém. Páci sa mi velmi, ako si sa Ty vyjadrila, ze tu ide o manipuláciu s ludmi a dravú nahánacku za peniazmi.


Co sa tyka druhého problému, podporovania slobodomurárov kupovaním ich vyrobkov, pytam sa: Ci je mozné ujst z tohto sveta?

Sv. Pavol nám hovorí:

Napísal som vám v liste, aby ste sa nestykali so smilníkmi. Pravda, nie so smilníkmi tohoto sveta ci s chamtivcami, s lupicmi alebo modlosluzobníkmi, to by ste museli ujst z tohoto sveta. Ale teraz som vám napísal, aby ste sa nestykali s tym, kto sa volá bratom a je smilník, chamtivec, modlosluzobník, utrhac, opilec alebo lupic; s takym ani nejedzte. (1 Kor 5:9-11)

Clovek je zodpovedny za svoje skutky ak má slobodu. Ale ak nemám slobodu od koho kupovat, len od tych ktorí sú proti Bohu, potom som bez viny. Tí, ktorí sú proti Bohu, tí zotrocujú ludí a dávajú ich do takej situácie, ze nemajú na vyber. Ak mám na vyber a môzem si vybrat a kúpit si to isté od bezbozníka ako aj od svedomitého cloveka, potom mám sa rozhodnút pre svedomitého. Ale ak nemám túto slobodu, potom som bez hriechu.

Ak môzem lahko rozoznat od koho mám kúpit nieco, potom som za to zodpovedny. Ale ak by som mal príst o rozum takpovediac pri zistovaní od koho si co mám kúpit, potom sa s tym nemusím trápit. Boh odo mna takú námahu nechce. Zlo, ktoré je okolo mna skôr premôzem ak aspon polovicu tej námahy by som obetoval na sírenie evanjelia. To je opravdivá zbran proti zlu a zlému. Boh nechce, aby sme mali skrupulózne svedomie, ale aby sme v slobode pracovali pre Jeho slávu.

Na druhej strane boha mamona porázame jednoducho aj tym, ze zijeme skromny a nenárocny zivot.

Podobne aj zeny nech sú v odeve ozdobenom cudnostou a nech sa kráslia skromnostou; nie pozapletanymi vlasmi, zlatom a perlami alebo drahymi satami, ale, ako pristane zenám, ktoré vyznávajú náboznost, dobrymi skutkami. (1 Tim 2:9-10)

Vasa ozdoba nech nie je vonkajsia: zapletené vlasy, navesané zlato, preobliekanie siat, ale clovek skryty v srdci a co je neporusitelné: tichy a pokojny duch; to je vzácne pred Bohom. (1 Pt 3:3-4)

Nech nám stací to, ze máme co jest a co si obliect, t.j. základné potreby pre nás zivot a nasu prácu.

A náboznost so spokojnostou je naozaj velkym ziskom. Ved nic sme si na svet nepriniesli a nic si ani nemôzeme odniest. Uspokojíme sa s tym, ze máme co jest a co si obliect. Lebo tí, co chcú zbohatnút, upadajú do pokusenia a osídla a do mnohych nezmyselnych a skodlivych ziadostí, ktoré ludí ponárajú do záhuby a zatratenia. Lebo korenom vsetkého zla je láska k peniazom; niektorí po nich pachtili, a tak zablúdili od viery a spôsobili si mnoho bolesti. (1 Tim 6:6-10)


A aj ja som uz pocúval o tom, ze mnohé vyrobky sú ovplyvnené mágiou.

Jednoduchá a rychla odpoved na to je, ze Boh je silnejsí ako vsetka mágia. Kto je v Bohu nemusí sa nicoho bát. Ak Boh s nami, hovorí sv. Pavol, kto proti nám?

A sv. Ján nám hovorí:

Vieme, ze nik, kto sa narodil z Boha, nehresí, ale chráni ho ten, ktory sa narodil z Boha, a Zly sa ho nedotkne. Vieme, ze sme z Boha a cely svet je v moci Zlého. (1 Jn 5:18-19)

Je celkom pravepodobné, ze nejedni uzívajú mágiu, ale to nic nemení na veci, ze mágia obycajne je proste nicím a ak môze mat urcitym spôsobom vplyv, tak len na tych, ktorí sa jej odovzdajú. Vplyv môze mat len v tom zmysle, ze satan je proste skutocná bytost a má vplyv na tych, ktorí sa mu otvoria.

Na spravodlivych vsak satan môze mat iba "vonkajsí" vplyv a to len natolko nakolko mu Boh dovolí, ako to bolo napríklad v prípade Jóba alebo sv. Jána z Arsu. U spravodlivych Boh môze dopustit vplyv satana (pokúsanie), aby duchovne rástli a posväcovali sa.

Co sa tyka "dotykania sa" predmetov, ktoré snád boli pod vplyvom mágie, to nemá u krestana svoje opodstatnenie. To by clovek musel zit v neustálom strachu, lebo nikdy nemôzeme vediet, co bolo a co nebolo pod vplyvom mágie. Boh nás isto nedal to takej situácie. Bozí clovek sa môze s úsmevom na tvári dotykat hocicoho. Ba povedal by som, ze "svet" sa má obávat dotyku krestana. Lebo krestan má moc premienat zlo na dobro.

Isty knaz pred pár dnami cestoval so skupinou pútnikov. Ked nastupovali do lietadla, nastupovala tam aj skupina mladych ludí so satanskymi znakmi a symbolmi. Knaz si to nevsimol iba v lietadle, ked si k nemu prisadli dvaja chalani a u jedného z nich videl prsten s umrlcou lebkou. Druhy pocúval CD prehrávac, na ktorého displeji naskakovali slová: Nebo alebo peklo. Knaz sa chvílu na nich pozeral, ci snád nenadviazu nejaky dialóg, ale ked nevidel ziadnu reakciu z ich strany, zacal sa ticho modlit ruzenec. Ked vystúpili z lietadla, niektorí zo skupiny pútnikov povedali knazovi: „Videli ste tych satanistov? Dvaja si k vám sadli. My sme sa tak o vás báli, tak sme sa za vás modlili, aby sa vám nic nestalo!" Knaz sa zacudoval, zasmial sa a povedal: „Vy ste sa báli o mna, ze sa mi nieco môze stát, pretoze si ku mne prisadli?! Ja si myslím, ze oni by sa mali bát, ze si ku mne prisadli, oni boli v "nebezpecenstve" (ze prestanú byt satanistami) a nie ja (ze by som stratil Boha)." Ako tak stáli na letistnej ploche a rozprávali o tom, knazov zrak padol cez okno autobusu na toho chlapca s tym prstenom. Spontánne sa na neho usmial. Chlapec opätoval úsmev.

Nie, my sa nebojme nicoho a nikoho, iba hriechu. A naozaj sa nikoho ani nicoho nemusíme bát, lebo nic nad nami nemá moc.

Pán Jezis v evanjeliu ako aj ústami dnesného Svätého Otca, Jána Pavla II., nám hovorí: NEBOJTE SA!

o. Eirene

 

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net
OTÁZKY PODLA CÍSEL

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63 - 64 - 65 - 66 - 67 - 68 - 69 - 70 - 71 - 72 - 73 - 74 - 75 - 76 - 77 - 78 - 79 - 80 - 81 - 82 - 83 - 84 - 85 - 86 - 87 - 88 - 89 - 90 - 91 - 92 - 93 - 94 - 95 - 96 - 97 - 98 - 99 - 100

101 - 102 - 103 - 104 - 105 - 106 - 107 - 108 - 109 - 110 - 111 - 112 - 113 - 114 - 115 - 116 - 117 - 118 - 119 - 120 - 121 - 122 - 123 - 124 - 125 - 126 - 127 - 128 - 129 - 130 - 131 - 132 - 133 - 134 - 135 - 136 - 137 - 138 - 139 - 140 - 141 - 142 - 143 - 144 - 145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150 - 151 - 152 - 153 - 154 - 155 - 156 - 157 - 158 - 159 - 160 - 161 - 162 - 163 - 164 - 165 - 166 - 167 - 168 - 169 - 170 - 171 - 172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180 - 181 - 182 - 183 - 184 - 185 - 186 - 187 - 188 - 189 - 190 - 191 - 192 - 193 - 194 - 195 - 196 - 197 - 198 - 199 -200