R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

   
Otázka - 131

Zenaty, rozvedeny, anulácia manzelstva

20. jan. 2003
Dobry den.

Prosim Vas o radu. Pisem vam z mojej schranky, kedze z vasej oficialnej web stranky sa k vam nemozem preklikat. Moja priatelka uz mala jeden cirkevny sobas v katolickom kostole. Vsetky sviatosti vsak prijala tesne pred sobasom, kedze bola vychovavana ako ateistka. Jej exmanzel (aspon pred statom)vsak zanedbaval ako ju, tak i ich dcerku. Nepracoval a utechu nachadzal v akohole a inych zenach. Po siestich rokoch manzelstva poziadala o rozvod. Par mesiacov po rozvode sa vsak jej exmanzel opat ozenil a s novou manzelkou ma i deti. Tym padom stale cudzolozi.

Neposkytuje jej tym moznost ked uz nie poziadat o cirkevny rozvod, tak aspon o anulaciu manzelstva kedze nenaplna samotnu svoju podstatu a sama donho nevstupovala ako presvedcena katolicka?

S priatelkou by sme radi uzavreli sobas pred nasim Panom, no samotne modlitby nam asi nepomoze, ved niekedy mi to pripada ako modlenie sa za jeho smrt, co je pre moje svedomie nepripustne. S mojou priatelkou vsak pravidelne navstevujeme svate omse a i tak prosime Pana o pomoc. Dnes je z nej totiz hlboko veriaca zena.

Ak mozte pomozte nam aj vy svojou urcite cennou radou. Velmi pekne Vam dakujem.

S pozdravom Kristian

Odpoved
o. Eirene
5. jún 2003

Ahoj Kristian!

Aj Ty mi prepác, ze Ti odpisujem tak neskoro. V poslednom case som akosi zamotany v mnohych veciach. Viem, ze vo svojom emaili si mi dal kus svojho srdca a mna mrzí, ze moja neskora reakcia vyznieva necitlivo. Ja mám naozaj radost z kazdého emailu, ktorí mi ludia poslú.

Co sa tyka rady, co povedat?

Nerozlucnost manzelstva je stála náuka Cirkvi. Manzelstvo predstavuje Krista a Cirkev, kde vidíme vernost az na smrt.

Isty vizionar povedal zaujímavú vec, ktorá sa mi zdá byt mozná. Preco bol Mojzis az 40 dní na hore, vtedy ked mu Boh dal prikázania (ak si to presne pamätám). Podstata bola vsak tá, ze Mojzis chcel presvedcit Boha, aby s tym manzelstvom nebol taky prísny. Vidíme aj vo Svätom Písme zmienku o Mojzisovi, kde Jezis hovorí

„Mojzis dovolil napísat priepustny list a prepustit." Jezis im povedal: „Pre tvrdost vásho srdca vám napísal toto prikázanie. Ale Boh ich stvoril od pociatku stvorenia ako muza a zenu. Preto muz opusti svojho otca i matku a pripúta sa k svojej manzelke a budú dvaja v jednom tele. A tak uz nie sú dvaja, ale jedno telo. co teda Boh spojil, nech clovek nerozlucuje!" Doma sa ho uceníci znova na to pytali. On im povedal: „Kazdy, kto prepustí svoju manzelku a vezme si inú, dopústa sa voci nej cudzolozstva. A ak ona prepustí svojho muza a vydá sa za iného, cudzolozí." (Marek 10:4-12)

Clovekovi sa môze tisíkrát zdat, ze v urcitych prípadoch rozvod a znovu ozenenie by bolo dobré, ale to nikdy nevyjde, lebo to proste "nefunguje". Clovek je schopny dozivotného manzelstva, lebo sú tu aj iné hodnoty ako len tento pominutelny zivot.

Platné manzelstvo jednoducho nikdy (do smrti) nemôze byt rozviazané. Ak nebolo platne uzavreté, co zistuje cirkevny súd, potom sa ludia z takto anulovaného "manzelstva" môzu ozenit alebo vydat.

Vo vasom prípade, ak si myslite, ze by sa mohla dosiahnut anulácia manzelstva, nevidím ziadny dôvod, preco by ste nemohli podat ziadost o anuláciu.

Problém, ktory vsak vidím, je ze co urobite, ak cirkevny súd by videl, ze anulacia neprichádza do úvahy a vy ste uz zacali svoj vztah (nemyslím na nic zlého).

Problém je tu ten, ze dokial manzelstvo nie je prehlásené za neplatné, pokladá sa za platné a to znamená, ze vás vztah nie je v istom zmysle morálne opodstatneny. Chodit za manzelkou iného, hoci by medzi vami nic este nebolo, zdá sa proste nesprávne.

Clovek má utekat od hriechu. Ak clovek ide vedome do nebezpecenstva smrtelného hriechu, má smrtelny hriech uz len z toho, ze do toho nebezpecenstva ide, hoci by aj hned nezhresil.

Clovek sa môze tak potom zamotat do situácie, ze nebude schopny z toho vyjst a môze skoncit aj zatratením.

Preto, kym veci nie sú jasné, treba sa drzat daleko od seba, lebo múdrost spocíva v úteku od nebezpecenstva hriechu.

Nech vás Pán zehná.

Nezabudnite hlavne na ruzenec

o. Eirene

   

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net