R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

   
Otázka - 132

K otázke 128 - Vztah s muzom v neplatnom manzelstve

30. máj 2003
Duchovny otce,

Narazil som na otazku 128 (Vztah s muzom, ktory je iba civilne zosobaseny) a vasu odpoved.

Mozno ta zena slovami "lubostny vztah" nemyslela nic sexualneho mimomanzelskho. Iba, ze sa o toho muza cisto zaujima, mozno by sa casom zasnubili a katolicky zosobasili....

V tom pripade by na tom vztahu nebolo nic zle; alebo ano? Samozrejme, bolo by treba dbat na deti a pôvodnu druzku toho muza. Ale to by predsa nebolo zasadne "nie" pre pokracovanie toho vztahu; alebo ano?

J.

Odpoved
o. Eirene
5. jún 2003

Mate pravdu v tom, ze "lúbostny vztah" nemusí znamenat nieco vyslovene hriesne. Ja som to koniec koncov vyjadril tiez slovami "ako to ja chápem" a "by to bol". Vo vseobecnosti sa tu proste jedná o dost znacnú pravdepodobnost (ako poznáme zivot). Ale zaiste, vôbec som to netvrdil, ani netvrdím.

Pravdou je tiez to, ze ak pred Bohom títo ludia nie sú v právoplatnom manzelstve, nie je tu zásadné "nie". Je tu moznost, ze sa eventuálne môzu zobrat v katolíckom kostole.

Ale ako som povedal, a ako to aj ona sama priznáva:

Viem, ze existuje tisic inych otazok o pravosti nasej lasky, o nestasti druhych, o stasti, ktore chceme stavat bez ohladu na inych.

Musíme si velmi dobe spytovat svedomie, aby sme neurobili tazky hriech, hoci z jedného zorného uhla máme právo sa zobrat.

o. Eirene

   

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net