R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

187

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

187

 

Otázka

Panenstvo Márie, ocistec

2. júl 2004

Otce!

V tychto dnoch sa zaoberam otazkami posmrtneho zivota a s hrozou zistujem, ze sa o ocistci pise v Biblii len malo, resp. priamo vobec.

Katechizmus Katolickej Cirkvi (SSV,Trnava 1998,str.266/267) hovori viac menej len o tradicii Cirkvi, a odkazuje (s par malo hovoriacimi vynimkami) len na rozne koncily a spisy, ktorych obsah mi je neznamy.

I ked uznavam autoritu Cirkvi a neomylnost Papeza, predsa by som ocakavala vacsiu zmnienku v Biblii o tejto zalezitosti, v ktoru dufame, my hriesni krestania, ktori si netrufame na nebo.

Jednoducho "tradiciu Cirkvi" je mi zatazke prijimat, rovnako ako aj v pripade panenstva Panny Marie, po narodeni Jezisa. Nemam na mysli pocatie z Ducha Svateho, ale trebars porod a dalsi manzelsky zivot.

Zatial som sa uspokojovala myslienkou, ze moje spasenie snad nezavisi od toho, ci Maria bola pannou alebo nie (...nijako by som sa nechela vyjadrovat neuctivo o tychto veciach, len by som chcem byt priama ... a toto su veci, ktore ma trapia), co sa tyka ocistca vsak ide naozaj o moj zivot. A nielen o moj... Viem, ze sa mam snazit, aby som sla do neba, a nedavat si zadne dvierka....

Pred necelymi dvoma tyzdnami mi zomrel ocko a ja sa o neho velmi bojim. Ma zmysel sa zanho modlit? Mozem uz iba lutovat, ze som sa nemodlila viac, kym este zil?

Mam velmi vela roznych otazok, preto som rada, ze som zazrakom natrafila na tuto stranku...a dakujem za odpoved.

S pozdravom

Zuzana (24)

Otce!

Patrala som dalej a narazila som na vasej stranke na clanok (v Clankoch) tykajuci sa panenstva Marie. Takze k tomu som zrejme dostala maximalne moznu odpoved... I ked pochybnosti zostali...

Je to vsetko take zlozite...

S pozdravom

Zuzana

Odpoved
o. Eirene
9. aug 2004

Hoci neskôr, odpovedám na Vase otázky, Zuzana. Boh povolal Vásho ocka z tohto sveta. Modlite sa za neho. Má to vyznam modlit sa za neho. U Boha totiz niet casu, u Boha niet "pred" a "po". U Boha je vsetko prítomné. Ak sa budete modlit za svojho ocka, Boh mu mohol dat svoje milosti este pred jeho smrtou, lebo Boh v "minulosti" vedel, ze v "budúcnosti" sa Vy budete za neho modlit. Jednoducho, u Boha je vsetko mozné.

Co sa tyka ocistca, clovek sa tam ocistuje, aby mohol vojst do neba. O ocistci nehovoria iba koncily, ale aj Sväté Písmo:

Svätá a nábozná to myslienka! Preto nariadil túto zmiernu obetu za mrtvych, aby boli zbavení hriechu. (2 Machabejcov 12:45)


Co sa tyka panenstva Panny Márie, hovorí nám o tom prorok Ezechiel, teda nielen cirkevná tradícia:

Potom ma viedol naspät cez vonkajsiu bránu svätyne, bola vsak zatvorená. A Pán mi riekol: "Táto brána bude zatvorená; neotvorí sa a nik cez nu neprejde, lebo cez nu vtiahol Pán, Boh Izraela; preto bude zatvorená. (Ez 44:1-2)

Preto Cirkev nazyva Pannu Máriu "bránou zatvorenou".

Ci nevysiel Jezis z hrobu, hoci bol hrob zatvoreny? Ked anjel odvalil kamen, ukázal zenám iba prázdny hrob. Podobne Jezis prichádza k apostolom po svojom zmrtvychvstaní cez zatvorené dvere. Preco, by to Jezis neurobil aj s Pannou Máriou, ked táto "brána" má zostat zatvorená?

o. Eirene

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY