R

173

Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
HOME

CLÁNKY

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

173

 

Otázka

Môzem dostat rozhresenie? - manzelstvo

1. feb 2004

Z MANZELOM ZIJEM 7 ROKOV, DIETA SME POCALI PRED SVADBOU ALE NEVZALI SME SA V KOSTOLE. NO OD FORMALNEHO MANZELSTVA NEZIJEME MANZELSKYM ZIVOTOM. ZIJEME V SPOLOCNEJ DOMACNOSTI,JA SO SYNOM NEVYNECHAME ANI JEDNU NEDELNU OMSU, SYN NAVSTEVUJE KATOLICKU SKOLU ALE NEMAM ODVAHU IST NA SPOVED. VELMI SA PRETO TRAPIM MOJ MANZEL JE NEVERIACI, NEDOSTAL HO ANI SYN DO KOSTOLA HOCI MA SYNA RAD. PRIATELIA MA OD SPOVEDE ODHOVARAJU ALE JA UZ TAKTO NEVLADZEM ZIT. MOZEM DOSTAT ROZHHRESENIE? JE MOJ HRIECH TAKY VELKY, ZE NEMOZEM PRIJAT PANA? VIEM, ZE MOJE OBETE NIKDY NEBUDU DOST VELKE ALE VERTE MI MOJ ZIVOT NIEJE RUZOVA ZAHRADA A K VELA VECIAM MA PRINUTILI OKOLNOSTI.DAKUJEM.

EVA

Odpoved

6. feb 2004

Mila Eva!

Odpovedam prv nez by som to dal na web stranku, lebo mam este ine odpovede, ku ktorym sa nemozem dostat.

Vidím tu dve veci.

Ak nezijete manzelskym zivotom, z tohto pohladu by ste mohli pristúpit k spovedi a sv. Prijímaniu.

Ale kedze s ním zijete verejne spolu pod jednou strechou ale nie ste zosobásení, z tohto titulu, pretoze by to bolo velke pohorsenie pre druhych, veriacich ci neveriacich, z toho dôvodu nemôzte íst na sv. spoved.

Podstatnou podmienkou pre spoved (rozhresenie) je, aby sme mali úprimnú vôlu viac nehresit, k comu patrí aj rozhodnutie vyhybat sa blízkej prílezitosti k hriechu. Byvanie pod jednou strechou je rozhodne blízkou prílezitostou k hriechu. Avsak 7 rokov bez "manzelského" spolunazívania vo Vasom prípade je dostatocnym argumentom na to, ze pre Vas to teraz nie je blízkou prílezitostou k hriechu.

Hlavnym problémom, ktory tu teda zostáva pre prijatie sviatosti pokánia je POHORSENIE. Navonok totiz zijete ako manzelia, ale nie ste zosobásení.

Pastoracnym riesením vo Vasej situácii by bolo, ako radili aj iní starsí spolubratia knazi, íst na spoved povedzme raz do roka niekde, kde Vás nepoznajú, napr. na nejaké pútne miesto, alebo slávnost, kde by ste prípadne prijali rozhresenie a sv. Prijímanie.

Neviem presne v akej sitácii sa teraz nachádzate, ale je mi jasné, ze toto Vase spoluzitie s muzom je objektívne neprípustné a je potrebné, aby ste podla moznosti cím skôr to vsetko dali do poriadku.

Najjednoduchsí spôsob ako dat veci do poriadku je konvalidovat manzelstvo (splatnit ho). Ak je Vás "manzel" neveriaci, nemusí sa stat veriacim na to, aby isiel pred oltár. Ak on nepotrebuje dat do poriadku svoje svedomie, poziadajte ho, aby to urobil aspon kvôli Vám a synovi. Povedzte mu, ze on sa pri sobási nemusí hlásit k viere, môze "spokojne" zostat ateistom. V tom prípade, biskup môze dat dispenz pre manzelstvo rozlicného vyznania (disparatus cultus) a platné manzelstvo je mozné.

Celá zálezitost je pomerne jednoduchá, treba mat iba dvoch svedkov, vy dvaja a knaz. Ak nechcete, nemusíte k tomu robit ziadnu slávnost. Samozrejme môzete, ak by ste chceli.

V mojom kostole tu som konvalidoval manzelstvo dvoch, ktorí zili spolu v neplatnom manzelstve asi 30 rokov. Ked sme potom boli na malej slávnosti - posedení, opytal som sa novomanzela, co by chcel povedat. S rozziarenou tvárou povedal iba jednu vetu: Toto je najstastnejsí den v mojom zivote.

Ak sa vsak nechcete vziat, potom, ako som povedal, treba sa rozíst. Nemyslím si, ze je tu iné riesenie.

Pretoze nezijete spolu manzelsky, myslím, ze je mozné pristúpit raz, maximálne dvakrát do roka niekde mimo oblasti, kde byvate k spovedi a Prijímaniu, ale to nie je trvalé riesenie.

Vidím, ze Pán Boh Vám dáva svoje milosti, pretoze chodíte pravidelne do kostola a snazíte sa byt blízko pri katolíckej Cirkvi.

Modlite sa tiez ruzenec a to aj s vyslovnym úmyslom za vyriesenie tejto vasej situácie. Panna Mária povedala, ze niet situácie, ktorá by sa nevyriesila ruzencom.

Co sa tyka konvalidácie manzelstva, je tam snad este viac mozností (Convalidatio in radice?), ale to by ste museli pohovorit s Vasim fararom. On bude tiez lepsie vediet nakolko by vase pristupovanie k sviatostiam pohorsovalo inych, ak nevedia o situácii vo vasom "manzelstve".

Ja Vám môzem iba radit, ale konkrétne rozhodnutia závisia od miestneho knaza (biskupa).

S knazskym pozehnanim

o. Eirene

EVA
4. máj 2004

pochvaleny bud Pan Jezis Kristus

 

mily otec Eirene srdecne Vas pozdravujem a posielam Vam radostnu spravu, ze som sa odhodlala ist na spoved a mohla som prijat Pana.

Dakujem Vam za velku nadej a odvahu, ktoru som ziskala Vasim listom. Stale sa budem za Vas modlit.

Dakujem Eva.

Vsetky otázky v jednom okienku

 

Otázky 1- 50

Otázky 50 - 100

Otázky 101 - 150

Otázky 151-200

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj VASE OTÁZKY

HOME
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
Otázky 151-200