R

172

Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
HOME

CLÁNKY

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

172

 

Otázka - 172

Pápez - neomylnost - antipápez

15. dec. 2003

Pochvaleny bud Jezis Kristus!

 

Otec Eirene,

chcel by som sa na Vas obratit s niekolkymi otazkami tykajucimi sa papeza a jeho neomylnosti.

1. Predovsetkym ma zaujima, odkial Cirkev berie istotu o neomylnosti papeza?

2. Ake podmienky su potrebne na to, aby mal urcity papezov vyrok status "neomylny" a teda zaväzoval veriacich katolikov vo svedomi? Myslim tym, ci su na to potrebne napr. nejake formalne podmienky, napr. slavnostne vyhlasenie atd., alebo sa tento status vztahuje aj na urcite diela (koncilove dokumenty, encykliky) alebo na uplne vsetky vyroky papeza tykajuce sa otazok viery a mravov?

3. Je pravdivy udajny vyrok sv.Roberta Bellarmina: "Papez, ktory je zjavnym bludarom, prestava byt papezom, tak ako prestava byt krestanom a udom tela Cirkvi"?

Ak ano:

a) Ako to mozno zlucit s neomylnostou papeza - myslel som si ze Duch Sväty nedovoli, aby papez hlasal blud?

b) Existuju nejake dalsie kriteria, pri ktorych splneni moze pravoplatne zvoleny papez stratit svoj urad?

c) Ako si mame byt isti comu potom verit? Znovu jeden (udajny) vyrok sv.Bernarda: "Antikristus najskor moze zviest aj vyvolenych, ak sa stane falosnym papezom, ked zaslepeni ludia sa budu domnievat ze je pravym papezom". Podla coho rozpoznat takehoto "falosneho papeza"?

S pozdravom,

Daniel 

Nasledujú 3 odpovede. Preco? Lebo som si nevsimol, ze som jednu uz odoslal a druhú som musel celú znovu napísat (to je tá tretia), lebo som si myslel, ze som (druhú) omylom vymazal, ale potom som ju v pocítaci nasiel. Ale mozno je to tak dobre, lebo túto dôlezitu otázku uvidíme pod rozlicnymi uhlami.
Odpoved I.
o. Eirene
15. dec. 2003

Práve som dostal Tvoj email, ale kedze mam vela nezodpovedanych otazok, posielam Ti len iba emailom odpoved a na stranku ju dam az neskôr, mozno ju na stranke trochu viac upravim, ale aby si nemusel cakat na odpoved dlho pretoze je to velmi aktualna otazka tu je moja odpoved:


odkial Cirkev berie istotu o neomylnosti papeza?

Z viery. Z viery v Jezisove slová:

Simon, Simon, hla, satan si vás vyziadal, aby vás preosial ako psenicu. Ale ja som prosil za teba, aby neochabla tvoja viera. A ty, az sa raz obrátis, posilnuj svojich bratov." (Lk 22:31-32)

Z kontextu je nad slnko jasne, ze ide o vieru, ktoru má Peter POSILNOVAT u svojich bratov.

Ake podmienky su potrebne na to, aby mal urcity papezov vyrok status "neomylny"

Ano, má to byt slavnostné vyhlásenie. Hovoríme tomu "Ex Cathedra", t.j. ze papez viaze vsetkych veriacich vo svedomi v urcitej otázke ucenia o viere alebo mravoch.

Je pravdivy udajny vyrok sv. Roberta Bellarmina: "Papez, ktory je zjavnym bludarom, prestava byt papezom, tak ako prestava byt krestanom a udom tela Cirkvi"?

Neviem, ci je pravdivy, ale je to dost mozné, ze je [totiz, ze sv. Bellarmin to povedal].

Ak ano: Ako to mozno zlucit s neomylnostou papeza - myslel som si ze Duch Sväty nedovoli, aby papez hlasal blud?

Mas pravdu, ze Duch Sväty nedovolí, aby papez hlasal bludy, len si vsimni, ze sv. Bellarmin, nebol papezom, teda jeho vyrok nema 100 percentnu záruku Sv. Ducha. Kto sa ohána vyrokom sv. Bellarmína ako 100 percentnou pravdou, ten prisudzuje pápezskú neomylnost sv. Bellarmínovi. Alebo lepsie povedané SÁM SEBE, ak sám rozhoduje, ci vyrok pápeza je pravdivy alebo vyrok urcitého svätca nepápeza. To ze je niekto vyhláseny za svätého znamená, ze mal krestanské cnosti v hrdinskom stupni, ale to vôbec neznamená, ze by bol vo svojom zivote vo vsetkych vyrokoch ohladom viery bezchybny. Ak by to malo byt tak, potom by bol este viac ako pápez, lebo pápez je neomylny, lepsie povedané, má záruku stopercentnej neomylnosti iba ked hovorí "Ex Cathedra". Sv. Bellarmín by podla toho mal neomylnost na kazdom kroku.

Pokial sledujem situáciu, sú to ultra tradicionalisti, ktorí nechcú uznávat poslednych pápezov a pripisujú im moznost omylnosti a vseobecného bludárstva, ale vôbec im nevadí zdvojnásobit pápezskú neomylnost u urcitych svätcov, ktorym katolícka viera v ziadnom prípade negarantuje sto percentnú neomylnost.

Existuju nejake dalsie kriteria, pri ktorych splneni moze pravoplatne zvoleny papez stratit svoj urad?

Nie.

Ako si mame byt isti comu potom verit? Znovu jeden (udajny) vyrok sv.Bernarda: "Antikristus najskor moze zviest aj vyvolenych, ak sa stane falosnym papezom, ked zaslepeni ludia sa budu domnievat ze je pravym papezom".

Sv. Bernard hovorí o "falosnom" pápezovi, co je to isté aké NIE pápez. Takych bolo v histórii vela, mensích ci väcsich, by dokonca mozno aj v tzv. dobrej vôli. Nazyvame ich antipápezi. Antipápez je niekto, kto vystupuje ako pápez, ale ním nie je. Preto vyrok sv. Bernarda nerobí ziadne tazkosti.

Podla coho rozpoznat takehoto "falosneho papeza"?

Táto moznost tu naozaj je a dokonca si myslím, ze zakrátko budeme celit tejto skutocnosti, ale veriaci clovek, clovek, ktory sa naozaj snazí milovat Pána Jezisa a tiez jeho a nasu nebeskú Matku Máriu, sa nemusí tejto veci vôbec obávat, pretoze takyto clovek LAHKO rozozná situáciu zo znamení, ktoré mu Boh URCITE dá.

Táto posledná Tvoja otázka je najchúlostivejsia, ale predsa mozno aj na nu lahko odpovedat. V podstate to, co som uz povedal. Lebo Boh nikdy nemôze nechat úprimného cloveka v nemoznej situácii vzhladom na jeho vieru.

Detaily, ktoré predpokladám, ze by mohli "vyskocit" sú tieto:

Ten pápez je pravy, ktorého zvolia dve tretiny kardinálov. Ak je to cosi iné, potom to je antipápez.

Pápeza nemôze nikto na svete odvolat, ani keby vsetci kardináli a biskupi, teoreticky povedané, hlasovali proti nemu. Kardináli ho môzu teda zvolit ale nie zrusit. Pápez má absolútnu právomoc

A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôzu. Tebe dám klúce od nebeského královstva: co zviazes na zemi, bude zviazané v nebi, a co rozviazes na zemi, bude rozviazané v nebi." (Mt 16:18-19)

Nikto iny z apostolov neprijal KLUCE a jedine Peter ako jednotlivec prijal moc cokolvek zviazat alebo rozviazat. Ostatní apostoli dostali moc zviazovat a rozviazovat ako kolegium, v ktorom Peter nemôze chybat, naopak je jeho castou. Tuto moc zviazovat a rozviazovat nemajú jednotliví biskupi (apostoli) v absolútnom zmysle ako ju má Peter.

Ked sa tvoj brat prehresí proti tebe, chod a napomen ho medzi styrmi ocami. Ak ta pocúvne, získal si svojho brata. Ak ta nepocúvne, priber si este jedného alebo dvoch, aby bola kazdá vypoved potvrdená ústami dvoch alebo troch svedkov. Keby ani ich nepocúvol, povedz to cirkvi. A keby ani cirkev nechcel poslúchnut, nech ti je ako pohan a mytnik. Veru, hovorím vám: Co zviazete na zemi, bude zviazané v nebi, a co rozviazete na zemi, bude rozviazané v nebi. (Mt 18:17-18) (Mt 18:15-18)

Tomuto textu Písma odpovedajú vseobecné koncily. Tieto sú tiez neomylné v otázkach viery a mravov. Je len samozrejmé, ze musia byt schválené pápezom (ako vseobecné koncily).

Je to CIRKEV, ktorá je neomylná.

Toto ti písem v nádeji, ze coskoro prídem k tebe, ale ak sa omeskám, aby si vedel, ako si más pocínat v Bozom dome, ktorym je Cirkev zivého Boha, stlp a opora pravdy. (1 Tim 3:14-15)

Najjasnejsím vyjadrením neomylnej viery Cirkvi je dogmatické vyhlásenie pápeza a potom sú to vyhlásenia vseobecnych koncilov.

Iná vec ohladom pravosti pápeza môze byt fakt, ze nebude isté, ci pápez uz zomrel alebo nie. Pápez sa môze sám vzdat, vtedy prestáva byt pápezom, lebo tak rozhodol, ale ak to neurobí, iba smrt koncí jeho pápezstvo.

Dalsia vec v prípade antipápeza, podla ktorej bude mozné LAHKO rozoznat, ze to nie je skutocny pápez, je to, ze bude hlásat JASNÉ protirecenia ku katolíckej viere a k dogmám vyhlásenym predoslymi pápezmi. Skutocny pápez nemôze protirecit vo viere a mravoch predchádzajúcim pápezom.

S pozdravom a pozehnaním

o. Eirene

Odpoved II.
o. Eirene
22. máj 2004

Ahoj Daniel!


1.

Cirkev berie istotu o neomylnosti pápeza z viery v Jezisove slová, teda z viery v Jezisa.


2. Tymto "formálnym" podmienkam sa hovorí "Ex Cathedra", t.j. ked pápez hovorí zo svojej apostolskej autority a zaväzuje celú Cirkev.

Inymi slovami povedané, ak pápez zaväzuje celú Cirkev prijat nieco ohladom viery alebo náuky o mravoch, vtedy je neomylny.

Podobne sú neomylní biskupi spojení s pápezom v otázkach (viery a mravov), ktoré jednomyselne ucia ci uz roztrúsení po svete, alebo zídení na ekumenickom koncile.

Podobne je neomylná viera celej Cirkvi, to, co veriaci spolocne veria. (Cirkev je stlp a základ pravdy - 1 Tim 3:15)

Teda s tou neomylnostou to nie je tak, ako by nám to mnohí chceli dnes nahovorit, totiz, ze ak pápez nehovorí neomylne, tak hovorí omylne. Logicky by to tak mozno na prvy pohlad sedelo, ale to iba dovtedy, dokial pripíseme pápezovi neomylnost IBA pre "Ex Cathedra".

Len pred pár dnami som mal polemiku s istym známym, ktory tvrdil, ze Druhy Vatikánsky Koncil nebol neomylny, lebo bol údajne iba pastoracny.

Opytal som sa ho, ci toto jeho prehlásenie o koncile je naprosto neomylné.

Teda neide tu o neomylnost a omylnost, ale o rozlicné vyjadrenia tej istej neomylnosti.

Vychodiskovy bod je Cirkev (1 Tim 3:15). To, co vsetci veriaci, ktorí sa úprimne snazia zit svoju vieru (teda nie iba "matrikoví" krestania), co vsetci veria, to je neomylné. Táto neomylnost nie je vsak vzdy celkom jasná - HOCI JE TU - lebo ten alebo onen veriaci môze mat mylne názory. Ak vyskocia úrcité problémy ohladom viery Cirkvi, vtedy je tu hierarchia, ktorá má právo vysvetlit a povedat, co je viera Cirkvi, co je viera tych, ktorí úprimne milujú Jezisa Krista, na rozdiel od niektorych vlaznych, ktorí sú zmietaní vetrom rozlicnych náuk. Teda to, co vsetci biskupi (morálne vsetci, - lebo niektorí biskupi môzu byt tiez pomylení), co vsetci biskupi na svete zhodne ucia, to je tiez neomylné. Ked sa zídu na vseobecnom koncile, tam je zhoda ich náuky najviac viditelná. A ak v niektorej vieroucnej otázke je v Cirkvi velké rozdelenie, vtedy je to pápez, ktory má právo rozhodnút, co je viera Cirkvi. Nuz táto neomylnost Cirkvi je v konecnom dôsledku vyjadrená najviac pápezom. A toto neomylné vyhlásenie má rôznu gradáciu. "Ex Cathedra" vyhlásenie je najvyssím vyjadrením tejto neomylnosti. Rôzne stupne vyjadrenia jednej a tej istej neomylnosti Cirkvi sú pre dobro veriacich.

Jezis Kristus sa modlil za Petrovu VIERU a povedal mu, ze ked sa raz obráti, aby UTVRDZOVAL svojich bratov. V com? No predsa vo VIERE. Ako by ich Peter mohol utvrdzovat vo viere, keby mohol byt bludárom?

Kto nás dnes môze utvrdzovat vo viere?

Ak Vám niekto povie, ze II. Vatikánsky Koncil nebol neomylny, len sa ho opytajte, ci to prehlasuje neomylne.


3. Ak Robert Bellarmin povedal takyto vyrok, to len dokazuje, ze nebol pápezom. Svätci boli svätcami nie preto, ze by boli neomylní vo svojich vyrokoch, ale preto, ze mali krestanské cnosti v hrdinskom stupni.

a) Duch Sväty nedovolí, aby pápez bol v blude.

b) Právoplatne zvoleny pápez nemôze nikdy stratit svoj úrad, iba ak by sa sám vzdal.

c) Sv. Bernard nehovorí o pápezovi, ale o anti-pápezovi, teda falosnom pápezovi. Falosny pápez je niekto, kto sa vydáva za pápeza, ale ním nie je.

Zdá sa, ze stojíme pred moznostou velkého rozkolu v Cirkvi a teda aj pred moznostou anti-pápeza.

Nezabúdaj, ze je tu este Boh, ktory nikdy nedovolí, aby jeho veriaci stratili jasnú oporu svojej viery. Ak príde anti-pápez, úprimní veriaci velmi lahko spoznajú, z rozlicnych znamení, ktoré im Boh dá, ze anti-pápez je anti-pápez a nie skutocny pápez.

Jednym z tychto znamení môze byt to, ze nebude jasné, ci skutocny pápez uz zomrel alebo nie.

Skutocní veriaci velmi rychlo postrehnú pravdu.

Nerozoznat pravého pápeza od falosného je posledná vec, ktorej by som sa obával.

o. Eirene

Odpoved III.
o. Eirene
22. máj 2004


1) Cirkev berie istotu o neomylnosti pápeza z viery, z viery v Jezisa Krista, z viery v Jeho slová.

Simon, Simon, hla, satan si vás vyziadal, aby vás preosial ako psenicu. Ale ja som prosil za teba, aby neochabla tvoja viera. A ty, az sa raz obrátis, posilnuj svojich bratov." (Lk 22:31-32)

Peter má posilnovat svojich bratov vo viere. Ak by mohol zblúdit vo viere, ako by ich mohol posilnovat?!


2) Vyhlásenie "Ex Cathedra" je najvyssím prejavom tejto neomylnosti vo viere. Iné sú iba iné prejavy tejto neomylnosti. Ked pápez ucí vsetkych veriacich a zaväzuje ich vo viere, vtedy je neomylny.

Nezabúdajme na to, ze "viera" ako taká je neomylná, lebo verit Bohu znamená byt neomylnym. Prijat Bozí pohlad znamená prijat neomylnost. Teda vsetci veriaci sú neomylní. A kto sú veriaci? Veriaci to je Cirkev.

Toto ti písem v nádeji, ze coskoro prídem k tebe, ale ak sa omeskám, aby si vedel, ako si más pocínat v Bozom dome, ktorym je Cirkev zivého Boha, stlp a opora pravdy. (1 Tim 3:14-15)

Nuz Cirkev je neomylná. Cirkev je stlp a opora pravdy. Pápez má najvyssiu autoritu vysvetlovat a povedat, co je viera Cirkvi. To jeho vyhlásenie má rôzne stupne, ale sú to iba rôzne stupne vyjadrenia neomylnosti viery.

Preto je nezmyslom hovorit, ze ak pápez nevyhlasuje nieco s najvyssím stupnom neomylnosti tak ostatné stupne vyhlásení sú omylné.

Neviem o tom, ze by napríklad pápez niekedy vyhlásil ako dogmu, t.j. "Ex Cathedra", ze Kristus vstal z mrtvych. Kto vsak chce o tom pochybovat? Ak by v Cirkvi povstali velké polemiky o zmrtvychvstaní Krista, potom by pápez zaiste musel vyhlásit túto pravdu "Ex Cathedra".

Pápezov ucitelsky úrad sa teda nedelí na omylny a neomylny. Jeho ucitelsky úrad je neomylny. Túto neomylnost vsak vyjadruje rôznymi formami.

Biskupi, ako kolégium, sú neomylní. Nielen na koncile, ale aj roztrúsení po svete.

Kto vás pocúva, mna pocúva, a kto vami pohrda, mnou pohrda. Kto vsak pohrda mnou, pohrda tym, ktory ma poslal." (Lk 10:16)

Ako by Kristus prikázal pocúvat apostlov, keby ich neochranoval od bludu?

keby ani cirkev nechcel poslúchnut, nech ti je ako pohan a mytnik. Veru, hovorím vám: Co zviazete na zemi, bude zviazané v nebi, a co rozviazete na zemi, bude rozviazané v nebi. (Mt 18:17-18)

Ako by Kristus mohol vyzadovat poslusnost Cirkvi, keby ju neochranoval od bludu?!

Niektorí hovoria, ze II. vatikánsky koncil nebol neomylny, lebo bol vraj iba pastoracny.

Kto takto hovorí, toho sa treba spytat: Hovorís to neomylne?


3) Ak sv. Bellarmin toto povedal, tym len dokázal, ze nie je pápezom. Svätci neboli svätymi preto, ze vsetky ich vyroky boli neomylné, ale preto, lebo mali cnosti v hrdinskom stupni.

Áno, Duch Sväty nikdy nedovolí, aby pápez hlásal blud.

Neexistujú ziadne kritériá, podla ktorych by pápez mohol stratit svoj úrad. Jedinou moznostou je, ze sa sám vzdá.

Vyrok sv. Bernarda nehovorí o pápezovi, ale o anti-pápezovi, falosnom pápezovi. Anti-pápez je niekto, kto sa vydáva za pápeza, ale ním nie je. Naozaj len zaslepení sa môzu domnievat, ze je pravym pápezom. Tí, ktorí milujú Jezisa Krista, tí velmi lahko spoznajú, ze falosny pápez nie je pápez. Boh nedovolí, aby jeho veriaci stratili pevnú oporu viery, alebo aby sa dali zviest falosnym pápezom.

Osobne si myslím, ze je velká pravdepodobnost, ze coskoro nastúpi falosny pápez. Ale Boh dá dostatok svetla svojim, aby LAHKO spoznali o co ide.

Jednym z jasnych znamení môze byt to, ze nebude jasné, ci terajsí pápez uz zomrel. Pokial jeden pápez zije, druhy sa nemôze stat právoplatnym pápezom. Dalsou vecou je to, ze má byt zvoleny dvojtretinovou väcsinou kardinálov.

Nerozoznat pravého pápeza od anti-pápeza je poslednou vecou, ktorej by som sa bál. Nezabudnime, ze je tu este vzdy Boh, ktory svojim veriacim dá vzdy a vcas dostatok svetla.

o. Eirene

Pokracovanie témy v otázke 177 - Trojpápezstvo

Vsetky otázky v jednom okienku

 

Otázky 1- 50

Otázky 50 - 100

Otázky 101 - 150

Otázky 151-200

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj VASE OTÁZKY

HOME
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
Otázky 151-200