R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

197

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

197

 

Otázka

Anulacia sobasa

2. dec 2003

Mam 30 rokov.Precitala som si otazku "rozvod a pristupovanie k sviatostiam" a kedze sa nachadzam v podobnej situacii, prosila by som vas o odpoved este na jednu otazku : za akych okolnosti cirkev pripusta anulaciu manzelstva?

Hana

Odpoved
o. Eirene
15. dec 2003

Milá Hana!

Rozvod nie je este prícinou nepristupovat k sviatostiam, ak nezijete s inym muzom.

Rozvod sa dnes niekedy môze urobit pre obciansko právne dôsledky, ako je napríklad dedicstvo, ci cosi iné materiálneho charakteru. Avsak to nie je ozajstny rozvod manzelstva. Tomu, co sa dnes hovorí "rozvod" a "anulácia" sú dve rozlicné veci. Rozvod u Boha jednoducho neexistuje. Ak sa niekto civilne (na úrade) rozvedie to neznamená, ze sa moze vydat alebo ozenit s niekym inym. To podla Bozich zákonov nemôze. Z váznych dôvodov Cirkev pripústa "rozchod" manzelov, t.j. ze nebyvajú spolu, ale ani v tomto prípade nemôzu uzavriet nové manzelstvo, lebo platné manzelstvo nemôze nikto na svete rozviest.

Anulácia je cosi celkom iné. Anulácia znamená, ze sa prislo na to, ze manzelstvo medzi urcitymi osobami nebolo nikdy uzavreté, lepsie povedané PLATNÉ (aj ked sa oficiálna ceremónia urobila). ANULÁCIA teda nie je v podstate do budúcnosti, ale do minulosti. Anulácia je zistenie, ze údajné manzelstvo vlastne nikdy nebolo platné. Jestvuje viacero váznych dôvodov, ktoré mohli zabránit uzavretiu platného manzelstva. Ak sa napríklad zosobási pokrsteny s nepokrstenym bez povolenia biskupa, alebo ak jeden z manzelov sa sobásil hoci bol neschopny manzelského úkonu, alebo ak aspon jeden zo snúbencov mal úmysel, ze nechce mat ziadne deti, a pod.

S pozehaním

o. Eirene

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY