R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

196

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

196

 

Otázka

Ruzenec

13. aug 2004

Mily o. Eirene,

uz dávnejsie som Vám polozila otázku ohladom toho, ci naozaj zijeme v poslednych casoch ako sa to rozsiruje, v dostatocne poslednych na to, aby sme si to ako ludia vázne zacali uvedomovat. Mozno sa na takúto otázku nedá odpovedat, lebo ten den pozná iba Boh.

Medzitym som si precítala aj dalsie Vase odpovede, hlavne ohladom Panny Márie a bola som trochu prekvapená, ze úcta k nej je prejavom krestanskej zrelosti. Priznám sa, nikdy som k Panne Márii nemala blízky vztah. Prednedávnom ma stretol známy a pozval ma krásnymi slovami na festival mládeze do Medzugoria. Vtedy by som neverila, ze tam naozaj pôjdem. Od tohto pozvania som si zacala zhánat rôzne materiály o zjaveniach a ani neviem ako sa vo mne prebudila úcta k nasej Matke. Medzugorie ju len upevnilo. Je naozajstnou ucitelkou svätosti. A to, akym spôsobom prostredníctvom posolstiev a svojej prítomnosti vychováva ludí k láske, ma utvrdilo v tom, ze má svoju mimoriadnu úlohu priviest nás k svojmu Synovi. Ona v Neho prvá uverila, Ona ako Jeho Matka najviac trpela a myslím, ze ako bolo jej poslanie velké a nevyhnutné pre Bozí plán tu na zemi, tak je aj teraz v nebi.

Boziu Cirkev si predstavujem ako retaz, kde sú ludia navzájom prepletení modlitbami za svoje potreby, za svoju spásu. Svätí, tí, ktorí boli blízko Jezisovi, sú v nej tie silnejsie oká, na ktorych je napojenych vela slabych. Panna Mária povedala, ze potrebuje nase modlitby na to, aby mohla uskutocnit svoj plán, ktory je Bozím plánom. Ostatné krestanské cirkvi sa vylucne snazia opierat o Bibliu. Je to Slovo Bozie, opisuje Jezisov zivot, ale ci azda Jezis po svojom vystúpení do neba uz k nám nehovorí? Stary Zákon sú dejiny vyvoleného národa a dejiny vztahu Boha k cloveku a ci teraz mnohé zaznamenané svedectvá nehovoria o vztahu Boha k cloveku? Ak bol Satan zvrhnuty na zem, ci nám Boh nechcel dat viac ako "iba" Bibliu? Ci sme naozaj tak silní, ze nepotrebujeme iné prostriedky? Biblia je Bozie slovo, ale ci je viac ako Boh sám? Ci On nie je zvrchovany a nezahrna ludí svojími milostami podla svojej vôle? Ci On nemôze rozsírit pravdy evanjelií zjaveniami a vnuknutiami? V Biblii je vsetko. Ale kolko úprimnych ludí som stretla, ktorí povedali, ze hoci sa ju snazia cítat, tak jej nerozumejú. Pretoze ju treba chápat v kontexte, a ten tak ci tak musí vysvetlit cirkev. A myslím, ze v kazdej cirkvi sa v tomto nájdu odlisnosti.

Myslím, ze Pán nás velmi miluje a preto nám dáva vela prostriedkov, aby sme ho hladali, túzili po Čom a aby sme k Nemu prisli. A je to jeho velká milost, ze tí, ktorí uz k Nemu prisli, nám môzu pomáhat. Vsetci vizionári v Medzugorí vo svojich príhovoroch zdôraznili, co im Matka Bozia povedala: Ak by si mali vybrat vidiet ju alebo íst na omsu, kde sa stretnú s Jezisom, vzdy si majú vybrat to druhé. Mária nase prosby predkladá svojmu Synovi. Ved tak sa aspon uz dvaja ludia modlia za tú istú vec. Kolkokrát nás priatel poziada o modlitbu za svoje potreby, ale my sme leniví sa zanho vrúcne pomodlit....

Myslím teda, ze Panna Mária má svoje poslanie zjednotit ludí v láske ako správna Matka, a tak sa podielat na duchovnom boji proti Zlu. Mysliet si, ze ked Jezis za nás zomrel, my uz sa pre svoju spásu nemusíme namáhat, je podla mna naivné.

Panna Mária zdôraznuje pokoj, modlitbu, pôst, obrátenie, pokánie, vieru (pricom to vsetko má byt robené zo SRDCA)...a moja otázka znie:

Dost casto uvádzate prospesnost modlitby sv.ruzenca, v Medzugorí sa ludia modlia denne cely ruzenec. Viem, ze prostredníctvom neho clovek rozjíma o Jezisovom zivote, ale este aj tak nechápem jeho hlbku. Viete mi povedat, v com vlastne spocíva sila tejto modlitby proti hriechom a preco je taká dôlezitá? Mozno existuje literatúra na túto tému a mozno to treba len vyskúsat:-)

Dakujem, V. 

Odpoved
o. Eirene
24. aug 2004

Az teraz som si poriadne precítal tento Tvoj email, - ked som konecne napísal odpoved na Tvoje dva prvé emaily.

A som velmi milo prekvapeny, ako velmi pekne si to napísala.

Co sa tyka ruzenca, je vela vselijakych dokumentov. Len pápezskych dokumentov je 27. Ruzenec priniesol vítazstvo pri Lepante, ked mohamedáni ohrozovali Európu. Podobne vítazstvo pri Viedni.

Ja by som vyznam ruzenca zhrnul svojimi slovami:

- Ruzencom si uctievame Pannu Máriu, Matku Boziu, ktorá je novou Evou, ktorá je neposkvrnená a ktorá má rozsliapat hlavu satana. Teda v ruzenci sa najviac naplna Písmo: Od teraz blahoslavit ma budú vsetky pokolenia.

- Ruzenec, to sú vsetky hlavné udalosti nasej spásy. Ruzenec teda je Biblia, Sväté Písma v malom.

- Ruzenec je jednoduchou modlitbou, lebo sú tam vsetky základné modlitby, ktoré kazdy by mal poznat naspamät: Otce nás, Zdravas, Sláva, Verím v Boha. Pretoze je to jednoduchá modlitba, kazdy sa ju môze modlit kdekolvek. Dvadsat tajomstiev je jedinou vecou, ktorú sa treba naucit, ale to je opät jednoduché, lebo ak sa zacneme modlit ruzenec, velmi rychlo si ich zapamätáme.

- Ruzenec je modlitba, ktorá trvá 20-30 minút. To je dalsia vyhoda tejto modlitby, lebo ak sa pomodlím ruzenec cez den, zastaví ma to z víru zivota na tú pol hodinu. Inác to nie je také jednoduché zastavit sa. Ranné a vecerné modlitby môzu byt len niekolko minút, ale ak sa pomodlím ruzenec, to uz viem, ze som sa cosi pomodlil. Pomodlit sa pät minút denne nie je dostatocné pre krestansky zivot.

- Ruzenec je ústna modlitba spojená s meditatívnou. Toto je dost jedinecné. Pri recitovaní desiatich Zdravasov nemusím sa sústredovat nad kazdym slovom, ktoré moje ústa recitujú, ale môzem a mám sa zamerat na dané tajomstvo v danom desiatku ruzenca.

- Recitovanie Zdravasov napomáha niekolkym veciam. Najprv, cez Máriu a s nou prechádzame Kristové tajomstvá. Za druhé, recitovanie nám vymeriava cas. Za tretie, recitovanie nám pomáha vrátit sa k modlitbe, ak svojími myslienkami odídeme prílis daleko od Boha. Recitovanie nám pripomenie, ze sa modlíme a vráti myslienky k meditácii.

- Ruzenec je vynikajúcim symbolom nasej viery a asi najznámejsím znakom, ze sme katolíci.

o. Eirene

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY