R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY
1

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY
1

 

Otázka

Kamilavka

5. okt 1998

Otce,

stretol som sa s pojmom kamilavka. Niektori mi povedali, ze je to biskupsky klobuk. Je to pravda? Ak áno, tak mi o tom nieco povedzte. Blizsie mi to vysvetlite. Dakujem.

Odpoved
o. Eirene

Podla jedného ortodoxného slovníka kamilavka (kalymauki alebo kamilafki) je „cierny cylindricky klobúk noseny pravoslávnymi knazmi. cierny monasticky závoj (epanokalinafkon) noseny celibátnymi knazmi pri rozlicnych bohosluzbách alebo ceremóniách je pripevneny ku kamilavke."

Je viacero typov kamilaviek - Ruská, Grécka…

V Grécku nosia kamilavku vsetci knazi, ale u niektorych ortodoxnych cirví ju knazi nosia iba ako osobitné povysenie, ktoré má právo udelit iba biskup. Kamilavka môze byt cierna, alebo purpurová. Reholníci, ako aj biskupi, ju nosia s ciernym závojom.

Napríklad, v júli tohto roku, isty pravoslávny biskup ziadal svojich knazov „nosit svoje povysenia, vrátane skufie a kamilavky pri kazdej bohosluzbe… a je to povinné, ked slúzia s biskupom".

Teda nie je pravda, ze by kamilavka bola vylucne biskupskym klobúkom.

o. Eirene

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY