R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

2

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

2

 

Otázka

Pravoslavie

8. okt 1998

Pochvaleny bud Jezis Kristus!

Ake su vstahy redemptoristov a pravoslavnych. Ake su odlisnosti v obradoch a viere u greckokatolikov a pravoslavnych. Dakujem pekne za odpoved.

Vilo

Odpoved
o. Eirene

Na veky, amen!

Vztahy redemptoristov a pravoslávnych sú, alebo, snazime sa, aby boli, take ako to od nas zdiada katolicka Cirkev. V prvom rade máme byt otvoreny pre dialog (koniec - koncov ako s kazdym). Neviem, ci otazka je mienena vseobecne, alebo na slovenske pomery. Co sa tyka Slovenska, sotva mozno hovorit o nejakej spolupraci. Dalo by sa povedat, ze kazdy zije svojim vlastnym zivotom.

Obradové rozdiely medzi gréckokatolíkmi a pravoslávnymi nie sú v podstate ziadne. Obidvaja slúzia tu istú Liturgiu (Omsu) sv. Jána Zlatoústeho alebo sv. Bazila. Samozrejme, mensie odchylku jestvujú, ale tie jestvujú práve tak aj medzi gréckokatolíckymi alebo aj pravoslávnymi miestnymi cirkvami, alebo cirkvami sui iuris.

Co sa tyka viery, sú tu rozdiely. Treba upresnit, ze rozdiely nie sú medzi gréckokatolíkmi a pravoslávnymi, ale medzi katolíkmi a nimi, lebo gréckokatolíci a rímskokatolíci (a vôbec vsetci katolíci) veria presne, do bodky, to isté.

Rozdielov vo viere je asi devat. Principiálny a hlavny je, ze pravoslávni neuznávajú (cize neveria) vseobecnú autoritu sv. Petra a jeho nástupcov, pápezov.

Dalsími rozdielami je, ze neveria v ocistec, v neposkvrnene pocatie Panny Márie, neprijímajú pochádzanie Ducha Svätého aj zo Syna (filioque), neveria v Premenenie pred epiklézou, v urcitych pripadoch pripustaju rozvod...

o. Eirene

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY