R

177

Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
HOME

CLÁNKY

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

177

 

Otázka

K otázke 172 - Trojpápezstvo

2. jún 2004

Slava Isusu Christu,

len historicku poznamku k rozoznavaniu papeza-antipapeza: ked bola v stredoveku schizma, tak napr. sv. Vincent Ferrersky podporoval jedneho papeza a sv. Katarina Sienska (dufam, ze som ju utrafil spravne) druheho. Nic to na tom nemeni, ze Vincent neskor "odvolal" (resp. presvedcil svojho kandidata, aby odstupil) - obaja boli nemalo rokov presvedceni o pravosti svojho kandidata. Plus, obaja su svati...

Dr. Tomas

Odpoved
o. Eirene
6. jún 2004

Velmi dobrá poznámka, lebo bolo by dobre k tomu nieco povedat.

Poukázat na takzvané "trojpápezstvo" je snaha otriast pápezskym princípom v katolíckej Cirkvi.

Velmi strucnú a vecnú odpoved na to dáva Hertling vo svojej knihe "História katolíckej Cirkvi". Budem citovat iba volne, lebo nemám to po ruke, a k tomu so svojim komentárom (ide o myslienku).

V katolíckej Cirkvi nikdy nebolo trojpápezstvo, lebo z troch údajnych pápezov iba jeden bol pravoplatnym pápezom. Ak máme jedného právoplatného pápeza, druhy sa ním nemôze v nijakom prípade stat. Ak zvolia iného "pápeza", jednoducho nie je pápezom, ale anti-pápezom. Ak zvolia este jedného, bude jednoducho dalsím anti-pápezom. Je mozné, ze v spomenutom case takzvaného "trojpápezstva" (1378-1415), dvaja anti-pápezi nimi mohli byt dokonca aj "bona fide", t.j. dobromyselne. To vsak nic nemení na veci, ze sú anti-pápezmi.

Ako hovoríte, ani svätci, ako sv. Vincent Ferrersky a sv. Katarína Sienská sa nezhodovali v tom, kto je pravym pápezom. Ale to nebolo ani nevyhnutné, lebo ziadny z tychto troch, ako uvádza Hertling, nehlásal bludy ani nevyhlásil ziadnu falosnú dogmu. Preto Boh mohol dopustit túto nejasnost ohladom pápeza aj medzi svätcami.

Ak vsak nastúpi anti-pápez, ktory by menil dogmy viery, v tom prípade Boh nemôze dopustit nejasnost ohladom pravosti pápeza.

A zdá sa mi, ze tá doba je pred nami.

o. Eirene

Vsetky otázky v jednom okienku

 

Otázky 1- 50

Otázky 50 - 100

Otázky 101 - 150

Otázky 151-200

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj VASE OTÁZKY

HOME
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
Otázky 151-200