R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

HOME

OTÁZKY

181

1 >>> xx
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

181

 

Otázka

Jehovovi svedkovia - jehovistka ako opatrovatelka?

8. april 2004

Dobry den,

mam dve otazky, ktore ma velmi palia a vyvstali prave dnes, a to v suvislosti s mojim trojrocnym synom. Pred nieco vyse rokom som nastupila do prace, no nechcela som aby syn chodil do jasli ci skolky.Nasli sme pani na opatrovanie. Je zo susedstva, velmi mila, pozname jej dceru i vnucku, s ktorymi byva v jednej domacnosti - sme susedia uz dvanast rokov a mame iba dobre vztahy. Preto sme sa velmi potesili, ked suhlasila s nasou prosbou - navrhom, ci by sa nepodujala na takuto zodpovednu pracu. Pocas toho roka, co je syn kazdy den u nej, mame pocit, ze si velmi dobre rozumeju,pani ho ma priam ako vnuka, syn je tam spokojny. Bolo mi vzdy sympaticke, ako o nom hovori - je to dost vynimocne dieta, velmi bystre a vnimave, s muzom sme si hovorili, ci mu pritomnost cudzej osoby neublizi - mame iste predstavy o jeho vychove. Vieme, ze detskej dusicke moze vselico ublizit. Ako vsak vravim, pani je k jeho povahe i prejavom velmi vnimava a zda sa nam, ze reaguje na jeho potreby velmi citlivo a syn napreduje.

Dnes som sa vsak dozvedela (uplnou nahodou prisla na to rec), ze pani uz asi pat rokov navstevuje seminare jehovistov. Priznam sa, som z toho velmi zmatena, celkom to zmenilo moj pohlad na nu. Neviem, ci nie nepravom. Mam vsak mnohe predsudky o sektaroch. Kedze o tejto konkretnej sekte som pocula skor negativne veci, no nie velmi som si vsetko pamatala, sadla som si k internetu a zacala vyhladavat vsetky informacie o tejto sekte. Tak som nadabila i na vasu stranku, kde ste uz odpovedali jednej dievcine, ktora ma chlapca jehovistu. Informacie, ktore som nasla na internete ma trochu vystrasili.

Zaujimal by ma preto vas nazor na to, ci vychova nasho syna v rukach takto orientovanej osoby moze byt nejako ohrozena (ja som zatial ziadne rizika nepocitovala - pokial som to nevedela - priam naopak, ako som povedala, v beznom zivote ide o pokojnu, milu, laskyplnu osobu, s ktorou sme boli zatial maximalne spokojni ! A nikdy, ani naznakom neprejavila potrebu nas nejako vtahovat do svojho sveta. Keby nie toho dnesneho nahodneho rozhovoru, ani by sme sa to mozno nikdy nedozvedeli.)

 

Moja druha otazka sa tyka toho, ci je mozne (alebo ci poznate pripady), kedy sa jehovisti obratili, ustupili od svojej viery. U tejto pani sa mi zda, ze je presne ten pripad, ktory - pomerne slaby a opusteny - sa potreboval k niecomu priklonit, najst oporu a mozno i lasku.

Mala tazky zivot - je rozvedena, (neviem co sa presne stalo), ma viac deti, no dcera, s ktorou zije, je takisto slobodna matka - inak velmi inteligentna osoba. To vysvetluje, preco ziju spolu (ona,dcera a vnucka). Ci je aj dcera jehovistka neviem, povedala by som, ze nie.

Kedze pani sa priklonila k jehovistom, ako povedala, asi pred piatimi rokmi tak, ze vpustila do bytu poslov a ziskali ju ako dalsiu ovecku, sedi mi to na to, co som povedala. Mozno ju nasli zrovna v nejakej zivotnej krize a uz to bolo. Behom toho kratkeho rozhovoru mi stihla povedat, ze ako mala vyrastala na luteranskej fare, no dospela k presvedceniu, ze cirkev / knazi su zli a zbytocni. Myslite si, ze by bolo mozne ju este vratit do normalneho sveta? Je mi jej aj trochu luto. Podarilo sa to uz niekomu, alebo je ich viera natolko silna, ze pri nej zotrvavaju a vsetky pokusy ostatnych blahosklonne trpia s tym, ze ich nepovazuju za dostatocne "osvietenych"?

Vopred dakujem za vasu odpoved a prajem pokojne velkonocne sviatky.

Renata

Odpoved
o. Eirene
14. april 2004

Kristus vstal z mrtvych!

 

Aj ja Vám prajem pozehnané Velkonocné sviatky, aj ked sme uz po hlavnych oslavach. Dostal som Vás email pred sviatkami a chcel som hned odpovedat, ale velkonocné obrady boli dost nárocné.

Radil som sa hned s istym priatelom a jedna jeho veta mi utkvela v hlave: Kazdá matka chce pre svoje dieta to najlepsie.

Nuz to by mozno bola tá odpoved.

Ak niekto, koho máme radi, má infekcnú chorobu, nepustíme k nemu svoje dieta, aby sa nenakazilo.

Ucenie jehovovych svedkov je ako infekcia. Môze mat velmi vázne dôsledky. A preto Vasa obava je oprávnená. Zaiste nemôzeme pohrdat tymi, ktorí nie sú tej istej viery ako my, ale ak vieme, ze viera je najhlavnejsou vecou v nasom zivote, pretoze rozhoduje o vecnom zivote, potom takáta situácia sa musí riesit.

Chápem Vasu otázku v zmysle, ci by sa predsa len nedala celá situácia "normálne" vyriesit.

Ja si myslím, ze by sa mozno dala, ale treba ju zacat hned riesit.

Najprv by som mozno pohovoril s tou panou o celej zálezitosti z hladiska viery. Nemuseli by ste hned spomínat Vase dieta, ale jednoducho jej predstavit dôlezitost Vasej (katolíckej) viery, opytat sa jej, ako ona vidí hlasanie jehovistov, co to pre nu znamená v jej zivote, a podobne.

Mozno ze by sa otvorila pre pravdu. Mozno je to jej opustenost, ktorá ju k tomu viedla. Ale ja tu vidím aj velkú nevyvázenost (duchovnú). Nikto nemá nijakú záruku, co sa mu môze v zivote prihodit, ale jej zivotná situácia ako aj jej dcéry dáva len akúsi indikáciu jej duchovnej zorientovanosti (alebo nezorientovanosti) v zivote. A to, ze chodí uz pät rokov na semináre k jehovistom hovorí celkom jasne, ze v nabozenskych zálezitostiach je velmi, velmi nezorientovaná. Paradoxom je, ze hovoríte, ze je to velmi inteligentná osoba. Nuz ak je to tak a je naozaj iba "stratená", nezorientovaná, zacnite s nou rozprávat o viere, o tom, ako je Vám Vasa viera dôlezitá, ba i o tom, celkom kludne, ze nakolko ona chodí k jehovistom, ze máte váznu starost o to, ze jej vplyv, hoci nevedome, by mohol nesprávne orientovat Vásho syna.

Ja by som povedal, ze nemusíte hned reagovat, brat syna od nej, ale hned je treba s nou o tom hovorit. Nemusíte sa bát, co jej poviete, ale naopak, nech Vám ona povie ako vidí tento PROBLÉM. Lebo pre Vás, hoci ju máte radi, je to vázny problém. Najprv by som vsak zacal hovorit o viere a az potom o "probléme", pretoze ak je otvorená pre pravdu, vsetko sa môze vyriesit dobre, ale ak má nejaké hlboko zakorenené predsudky proti viere, Vás rozhovor automaticky vyplynie do vety ako: "Viete, z toho ako sa rozprávame, vidím, ze stojím pred váznym problémom, ktory musím riesit." Môzete jej potom povedat: "Povedzte mi, ako to mám teraz riesit, lebo viera má pre mna najväcsiu dôlezitost."

Nemusíte sa teda starat o to, co Vy jej máte "vysvetlit", skôr v pokore predstavit pred nu Vás problém a nech ona Vám povie ako by to ona riesila.

Teda po rozhovore budete vediet ovela lepsie, co robit a ako reagovat. Samozrejme, na prvom mieste sa treba za vyriesenie situácie modlit.

Myslím, ze toto by bol prvy krok riesenia situácie - rozhovor o viere, rozhovor o tom, ze ste boli udivená, ze chodí k jehovistom, rozhovor o tom, ze celkom prirodzene ste z toho zmetená a rada by ste nejakym dobrym, primeranym, láskavym, ale aj správnym spôsobom vyriesili tútu situáciu.

 

Chcem pridat len postreh k tomu, ze tá pani chodí pät rokov k jehovistom na prednásky. Na jednej strane hovorí, ze cirkev, knazi sú zbytocní a zlí a na druhej strane uz pät rokov chodí do "cirkvi" jehovistov a nechá sa ucit od ich "knazov". To je slepota. Na jednej strane clovek odvrhuje katolícku Cirkev ako struktúru a jej ucitelsky úrad, ale na druhej strane nemá ziadny problém prijat struktúru jehovistickej organizácie a nechá sa ucit od jej "magistéria", od jej ucitelov. Co to za slepota! Rozumiem, ze tá pani vyrastala na luteránskej fare, a to nie je katolícka fara, ale, opät, ako môze odvrhovat akúkolvek cirkevnú organizáciu a ucitelsky úrad, ked ten isty princíp prijíma u jehovistov.

 

Ja chápem preco, len sa divím, ako to, ze oni nevidia tú nelogicnost aj napriek tomu, ze mnohí sú inteligentní ludia. Hovorím "chápem", lebo viem, ze tie rozlicné sekty ich zaslepujú svojím lichotením. Diabol im lichotí, aby ich mohol zaslepit. Ale stretol som aj jehovistov, s ktorymi, ku podivu sa dalo rozprávat. Nie, ze by hned prijali katolícku vieru, ale zopárkrát sa mi stalo, ze som videl, ze uvazovali nad argumentami z katolíckej strany. Nemôzeme teda nikdy posudzovat ludí, ale náuka jehovistov je jednou z tych, ktoré tak premyjú hlavu cloveka, ze casto nie je schopny (ludsky povedané) vôbec normálne debatovat a rozmyslat o stanovisku druhého.

 

Jehovisti napríklad chodia z domu do domu vzdy najmenej po dvaja.

Mimo iného je to priamo proti tomu, co hovorí Biblia: Neprechádzajte z domu do domu! (Lk 10:7) Jezis hovorí, aby nechodili z domu do domu a oni presne to robia. Pán Jezis nechodil z domu do domu, ale z dediny do dediny.

O niekolko dní znova vosiel do Kafarnauma. Ludia sa dopoculi, ze je v dome, a zislo sa ich tolko, ze uz nebolo miesta ani predo dvermi. A on im hlásal slovo. (Mk 2:1-2)

Jezis prisiel do niektorého domu a tam zostal. Potom sa ludia dopoculi, on ich neisiel kazdého jedného z nich tahat z domu, alebo neisiel ku kazdému do domu a tam súkromne im hlásat evanjelium. Jezis respektuje slobodu ludí. Preto, ked prichádza na nejaké miesto (dedina napríklad) vojde do jedného domu, kde ho prijmú a tam prichádzajú ludia pocúvat evanjelium. Kazdy je slobodny príst a odíst. Ale ked jehovisti prídu ku dverám, je tu urcity psychologicky nátlak, ludom nie je lahke ich jednoducho odmietnut.

Jezis mu odpovedal: „Ja som verejne hovoril svetu. Vzdy som ucil v synagóge a v chráme, kde sa schádzajú vsetci ludia, a nic som nehovoril tajne. Preco sa pytas mna? Opytaj sa tych, ktorí poculi, co som im hovoril! Oni vedia, co som hovoril." (Jn 18:20-21)

Jezis ucil verejne. Nezatváral sa s ludmi do ich domov takze nikto nevedel, co tam hovorili. A presny opak robia jehovisti. Idú z domu do domu, najmenej po dvaja a nikto nevie, co tam vsetko hovoria, kolko spiny tam nahádzu na katolícku Cirkev. Katolícka Cirkev ucí verejne ako Kristus a kazdy vie, co ucí ako aj to, co hovorí o inych nábozenstvách (nie ich príslusníkoch). Asi trikrát boli jehovisti aj u mna na fare. Sadol som si s nimi na schody, bolo leto, a debatovali sme. Pozval som ich, aby prisli znovu a priniesli aj nejaké odpovede na moje otázky. Neprisli viac. U niektorych som mal dojem, ze boli v zivote zlomení a prezili urcitú trpkost. Postreh, ktory ste aj Vy povedali. Naozaj, nehovorím, ani nesúdim tu ludí, ale jehovistickú organizáciu.

Raz som bol u jedného cloveka na návsteve a práve tam prisli jehovisti. Zacal som s nimi debatovat. Debata isla dost tazko. Zrazu mi "zaplo" preco jehovisti VZDY chodia najmenej dvaja. Aby boli kontrolovaní. Viem, viem dobre, ze Jezis posielal uceníkov po dvoch, to je mi jasné. Ale je mi jasné aj to, ze nikto z apostolov nemal zakázané rozprávat sa s inymi sám. I Jezis sa sám rozprával so Samaritánkou. Jehovistická organizácia vsak tymto zdanlivo svätym dôvodom z Biblie nedovoluje svojim clenom jednotlivo rozprávat sa o nábozenstve s ludmi. Aj som im to vtedy povedal hned na mieste, lebo som videl, ze sa báli odpovedat na moje otázky, báli sa povedat to, co si mysleli. Iba raz sa mi stalo, ze som rozprával s jehovistom osobne (jedna k jednej). Bolo to dávno v Kosiciach. Najprv zacal zo seba "sypat" vsetko proti katolíckej Cirkvi, co mu jehovisti tisickrát opakovali, ale potom akosi zacal rozmyslat aj o tom, co somu mu hovoril a ako sme sa prechádzali po "Bozenke" myslím, zacali sme sa rozumiet. Pamätám, ze som mu vykresloval pojem Najsvätejsej Trojice. Bol som takmer sokovany, ked som videl, ze zacína chápat a prijímat.

Kazdy clovek môze prijat a otvorit sa pre pravdu, ale ked jehovisti "nemôzu" ohlasovat evanjelium sami, je to preto, ako to vidím, aby boli kontrolovaní a aby nikto nevysiel za medze, v ktorych ich drzí jehovistická ORGANIZÁCIA.

Druhá vec na rozdiel od katolíckej Cirkvi (a Jezisa) je, ze jehovisti sú uzavretá organizácia. Do katolíckeho kostola môze príst ktokolvek a pocúvat vsetko, co sa hlása. - Práve my povstalo v mysli: KTO MÔZE ÍST NA JEHOVISTICKÉ KÁZNE? - Zaiste, oni pozyvajú ludí na svoje skolenia, ale viac menej ako clenov (budúcich). Mozno, co tu teraz písem sa zdá byt slabym argumentom, ale naozaj, kde je mozné mat slobodné VEREJNÉ debaty s jehovistami? Slobodné debaty o viere som zazil a aj teraz nachádzam IBA V KATOLÍCKEJ CIRKVI. Vsetky ostatné cirkvi sa "musia" skryvat do domov, "královskych siení" (alebo za televízne kamery), lebo vedia, alebo prinajmenej cítia, ze by vo verejnej debate neobstáli. Len katolícka Cirkev sa nebojí pravdy, lebo v nej je zachovaná PLNOST ZJAVENEJ PRAVDY.

Nuz ak pohrdajú kostolami, cirkevnou organizáciou, ak majú "sväty" dôvod sa uzavriet, dôvodom je presne to, co tu hovorím: Boja sa pravdy.

Ale to nepísem, aby som ich provokoval, ale aby sa im otvorili oci, ak sú naozaj presvedcení, ze idú za pravdou.

 

Nuz, Renata, akosi som sa rozpísal.

Nuz prvá vec je zacat dialóg a potom uvidíte jasne (a lahko), co robit. Jedna vec je vsak jasná: Je to velmi vázna zálezitost a treba ju vázne riesit. Kazdá matka (a otec samozrejme) chce pre svoje dieta nielenze nieco, co je dobré, ale to najlepsie.

V tomto prípade tu je velké nebezpecie duchovnej nákazy.

V modlitbe to dokázete.

S pozehnaním

o. Eirene

 


Odpoved
Renata
15. april 2004

Ano, dakujem za Vasu odpoved.

Musim povedat, ze este pred jej dorucenim som podobny rozhovor s pani absolvovala (nedalo mi to a hned som ju navstivila). Dospela som k poznaniu, ze hoci navstevuje svoje spolocenstvo uz pat rokov, pravdepodobne nie je velmi aktivna v ich "polnej" sluzbe. Neviem, ci chodi po domacnostiach s niekym inym, no sama nema evidentne ten dar niekoho presviedcat. (To, ze je inteligentna osoba som myslela na jej dceru, pani je naopak skor jednoducha zena, ktora nema vlastny nazor na veci). Chcela mi vysvetlovat "teologiu" - ich sposob interpretacie Biblie, naucene veci, ktore im iste vtlkaju do hlavy. Ale ja som sa jej pytala na jej vlastny nazor na to, ci vie, kto tu bibliu pre nich napisal, preco veri tym ludom, ktori tvrdia, ze toto je jedina pravda, ci si nemysli, ze pravda je samotny Boh a nie nejaky clovek v Amerike, ktory iba po svojom interpretuje Boha. Clovek - ludia, ktori si dobre ziju, maju vybudovanu silnu organizaciu, ktora im zabezpecuje velke prijmy.

Bola v pomykove - vlastne myslenie ju evidentne boli a brani sa mu. Je ovela pohodlnejsie nechat sa viest - aj to na konci rozhovoru sama priznala. Vie, uvedomuje si, ze je oveckou, ktoru niekto vedie na spagate, ale nema sily (ani nechce) vymanit sa, je jej to pohodlne. Jej dcere sa matkina orientacia nepaci, no kedze sama nie je veriaca, pravdepodobne nema moznosti ju od takejto cesty odklonit. Vianoce oslavuju takmer ako ini ludia (navonok) - kvoli dievcatku, aby mala radost z darcekov, stromceka. Narodeniny takisto - pani nevyzenie deti, ked jej pridu zagratulovat, hoci jehovisti narodeniny oslavovat nesmu. Takisto neusla zo spominaneho velkonocneho koncertu v katolickom kostole. Je toho dost, co "toleruje".

Na druhej strane jej to mozno vycitaju - alebo to pred nimi taji. Moznoze o nej aj vedia, ze nie je pevna v ich presvedceni, no beru ju ako neskodnu, toleruju ju medzi sebou, ale mozno ju budu stale viac nutit do pevnejsieho a pevnejsieho postoja a ktovie kde to skonci.

Kazdopadne sme s celou mojou rodinou usudili, ze v tomto momente nie je pre naseho synka nebezpecna - budeme vsak eliminovat pripadne vplyvy nanho. Prilis velku citovu vazbu sa pokusime nepripustit, resp.budeme ju eliminovat este silnejsimi citovymi vazbami vo vlastnej rodine, ktora je velmi sudrzna a priatelska, je v nej vela vzajomnej lasky. Verim, ze prave to bude ten zaklad, o ktory sa bude raz v zivote moj syn opierat. Uz nemam ziadne pochybnosti, viem, ze pri nas stoji Boh, ktory nam pomoze.

Priala by som si, aby ho nasla aj pani - chyba jej pokoj v dusi, stale nieco hlada a netusi, ze to je skryte v jej vlastnom srdci.

Je mi jej luto.

Este raz Vam dakujem za Vase odpovede, velmi mi tato korespondencia pomohla.

Prajem vsetko dobre a vela sily do Vasej dalsej zasluznej prace.

Renata.


Súvisiace otázky: [154] - [158] - [179] - [180]

Súvisiace clánky: [32]

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY

HOME
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
Otázky 151-200