R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

194

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

194

 

Otázka

Posledny boj. Znamenia konca sveta. Ako sa pripravit?

24. maj 2004

Pozdravujem Vas, otec Eirene!

 

Mozno sa moja otazka opakuje alebo prelina s tymi, ktore ste uz zodpovedali, ale predsa sa chcem opytat na skutocnosti poslednych dni. Stretla som sa viackrat s nazormi aj katolikov, ze Pismom predpovedane posledne udalosti su velmi blizko. Zaujimalo by ma, ci aj podla Vas dianie vo svete a Cirkvi nasvedcuje blizkost poslednych dni. Je podla Vas dolezite, aby ludia zacali brat tuto skutocnost vazne a pripravovat sa urcitym specifickym sposobom?

Dakujem za odpoved,

Vlasta

Odpoved
o. Eirene
23. aug 2004

Zaiste, posledné udalosti sú velmi blízko. Nevieme presny den konca sveta, ale Pán Jezis nás nabáda, aby sme rozoznali OBDOBIE, CASY konca sveta alebo poslednych udalostí.

Od figovníka sa naucte podobenstvo. Ked jeho ratolest mladne a vyhána lístie viete, ze je blízko leto. Tak aj vy; az uvidíte toto vsetko, vedzte, ze je blízko, predo dvermi. (Mt 24:32-33)

Sväté Písmo nám dáva viacero ZNAMENÍ konca sveta. Niektoré z nich sú aj v Jezisovej reci, ktorá predchádza vyssie uvedené slová:

Ked vychádzal z chrámu, jeden z jeho uceníkov mu povedal: „Ucitel, pozri, aké kamene a aké stavby!" Jezis mu vravel: „Vidís tieto velké budovy? Nezostane tu kamen na kameni; vsetko bude zborené." Ked potom sedel na Olivovej hore oproti chrámu a boli sami, pytali sa ho Peter, Jakub, Ján a Ondrej: „Povedz nám, kedy to bude a aké bude znamenie ked sa toto vsetko zacne plnit." Jezis im zacal hovorit: „Dajte si pozor, aby vás niekto nezviedol. Prídu mnohí v mojom mene a budú hovorit: „To som ja." A mnohych zvedú. Ked budete pocut o vojnách a chyry o bojoch, nelakajte sa. To musí príst, ale este nebude koniec. Lebo povstane národ proti národu a královstvo proti královstvu. Miestami budú zemetrasenia, bude hlad. To bude zaciatok útrap. Vy sa vsak majte na pozore. Vydajú vás súdom, budú vás bit v synagógach a pre mna budete stát pred vladármi a králmi, aby ste im vydali svedectvo. Ale najprv sa musí hlásat evanjelium vsetkym národom. Az vás povedú, aby vás vydali, nestarajte sa dopredu, co budete hovorit, ale hovorte co vám bude dané v tú hodinu. Ved to uz nie vy budete hovorit, ale Duch Sväty. Brat vydá na smrt brata a otec dieta. Deti povstanú proti rodicom a pripravia ich o zivot. Vsetci vás budú nenávidiet pre moje meno. Ale kto vytrvá do konca, bude spaseny. Ked uvidíte ohavnost spustosenia tam, kde nemá byt - kto cíta, nech pochopí -, vtedy tí, co budú v Judei, nech utecú do hôr; kto bude na streche, nech nezostupuje a nevchádza do domu vziat si nieco stadial, a kto bude na poli, nech sa nevracia nazad zobrat si oblek. Beda tarchavym zenám a tym, co budú v tie dni pridájat! Modlite sa, aby to neprislo v zime, lebo tie dni budú takym súzením, aké nebolo od pociatku, ked Boh stvoril svet, az doteraz a uz ani nebude. A keby Pán tie dni neskrátil, nezachránil by sa nik. Ale kvôli vyvolenym, ktorych si vyvolil, skrátil tie dni. Keby vám vtedy niekto povedal: „Hla, tu je Mesiás, hla, tamto je," neverte. Lebo vystúpia falosní mesiási a falosní proroci a budú robit znamenia a zázraky, aby zviedli, ak je to mozné, aj vyvolenych. Vy sa vsak majte na pozore! Vsetko som vám povedal vopred. V tych dnoch, po onom súzení slnko sa zatmie, mesiac nevydá svoj jas, hviezdy budú padat z neba a nebeské mocnosti sa budú chviet. Vtedy uvidia Syna cloveka prichádzat na oblakoch s velkou mocou a slávou. On posle anjelov a zhromazdí svojich vyvolenych zo styroch strán sveta kraja zeme az po kraj neba. (Mk 13:1n)

Jezis casto spája bezprostredné udalosti s poslednymi udalostami, znicenie Jeruzalema s koncom sveta. Z uvedeného vidíme, ze jednym zo znamení konca sveta je to, ze evanjelium sa bude hlásat po celom svete. Zdá sa, ze dnes naozaj sa uz hlása po celom svete. Sú miesta, kde krestanstvo je zakázané, ale sotva mozno zastavit televízne alebo rozhlasové vlny alebo internet. Vieme napríklad, ze katolícka stanica v USA v Alabame, EWTN, ktorú zalozila sestricka matka Angelika, vysiela 24 hodinovy program tak cez rozhlas ako aj televíziu, vyuzívajúc najmodernejsiu techniku, satelity, a najviach rozsírené jazyky (anglictinu a spanielstinu). Signál tejto úzasnej katolíckej stanice pokryva prakticky cely svet. Kedze satelity letia takpovediac uprostred neba a jej meno je Angelika (anjel) a pokryva celú zemegulu, zdá sa, ze na nej sa splnajú slová Apokalipsy:

Potom som videl iného anjela letiet stredom neba. A mal vecné evanjelium, aby ho zvestoval obyvatelom zeme, kazdému národu, kmenu, jazyku a ludu. (Zjv 14:6)

Inym zaujívavym vyplnením knihy Zjavenia je pasáz o hviezde, ktorej meno je Palina. V ukrajincine je meno tejto hviezdy presne Cernobyl. Zdá sa teda, ze dalsie znamenie z Apokalipsy je splnené.

Zatrúbil tretí anjel. A z neba spadla velká hviezda, horiaca ako fakla, a padla na tretinu riek a na pramene vôd. Tá hviezda sa volá Palina. Tretina vôd sa zmenila na palinu a mnoho ludí zomrelo od tych vôd, lebo zhorkli. (Zjv 8:10-11)

Iné znamenia konca casov sú v listoch sv. apostola Pavla Timotejovi

Duch vyslovne hovorí, ze v poslednych casoch niektorí odpadnú od viery a budú sa pridrziavat zvodnych duchov a ucenia démonov, zvedení pokrytectvom luhárov, ktorí majú na svedomí vypálené znamenie; zabranujú zenit sa a jest pokrmy, ktoré Boh stvoril (1 Tim 4:1n)

Vedz, ze v poslednych dnoch nastanú nebezpecné casy. Ludia budú totiz sebeckí, chamtiví, chvastaví, pysní, rúhaví, neposlusní voci rodicom, nevdacní, bezbozní, bezcitní, nezmierliví, ohováracní, nezdrzanliví, suroví, bez lásky k dobru, zradní, bezhlaví, nadutí, milujúci viac rozkose ako Boha; budú mat vyzor náboznosti, ale jej silu budú popierat. (2 Tim 3:1n)

Nie je mozné v tomto pojednaní íst prílis do siroka, lebo znamenia konca casov môzu spoznat iba tí, ktorí zijú nábozne, citajú Sväté Písmo, milujú Cirkev a Svätého Otca, jednoducho tí, ktorym je viera na prvom mieste a nie peniaze alebo vlastná sláva.

Myslím, ze jednym z najväcsích znamení konca casov sú mnohé mariánske zjavenia posledného storocia.

Slepotu ohladom znamení casov vytyka aj Pán Jezis farizejom a saducejom:

Tu prisli k nemu farizeji a saduceji a pokúsali ho. Ziadali ho, aby im ukázal znamenie z neba. Ale on im povedal: „Ked sa zvecerí, hovorievate: „Bude pekne, lebo sa cervenie nebo;" a ráno: „Nebo je zachmúrené a cervené, dnes bude búrka." Vzhlad oblohy viete posúdit, a znamenia casov neviete?! (Mt 16:1n)

Potom povedal zástupom: „Ked zbadáte, ze na západe vystupuje oblak, hned hovoríte: „Dázd príde," a byva tak. A ked veje juzny vietor, hovoríte: „Bude horúco," a byva. Pokrytci, vzhlad zeme a neba viete posúdit. Ako to, ze terajsí cas posúdit neviete? (Lk 12:54-56)


Nemyslím, ze je nejaky rozdiel medzi prípravou na koniec sveta a na koniec násho zivota, - smrt. Medzi koncom sveta a nasou vlastnou smrtou nie je ziadny rozdiel. Pretoze ak zomriem v smrtelnom hriechu, naveky budem v pekle. Koniec sveta na tom nic nezmení. Posledny súd iba potvrdí rozsudok, ktory nad nami bude vyneseny pri osobnom súde, t.j. hned po smrti.

Pretoze nevieme hodinu nasej smrti a nevieme ani posledny den sveta, musíme byt vzdy pripravení. Táto príprava pozostáva v cistote srdca, t.j. pristupovat pravidelne k svätej spovedi a vsemozne sa chránit prílezitosti k hriechu.

Ale poznanie konca casov, predsa len má v urcitom zmysle vyznam, lebo vieme, ze na konci casov, "sa rozmnozí neprávost, v mnohych vychladne láska" (Mt 24:12) Vedomie konca casov je akoby vzpruhou pre násho ducha, aby sme vydrzali, lebo ved, uz to nebude dlho trvat.

Ale kto vytrvá do konca, bude spaseny. (Mt 24:13)

o. Eirene

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY