R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

193

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

193

 

Otázka

Sväty Otec - pápez - jeho titul

21. aug 2004

Prajem dobry den

úvodom, nie som krestan, veriaci, aktívny úcastník holokaustu. Navstevujem pravidelne Vase stránky, nie pre zvedavost, skôr z dôvodov pocitu, ze mi daco chyba. Pravdepodobne sa ozyva dusa a na Vasich stránkach nachádzam obcas odpovede na otázky, ktoré si sám neviem zodpovedat.

V súcasnosti ma zaujala jedna otázka a to: Preco hlavu katolíckej cirkvi, pápeza, nazyvajú Svätym otcom, ked nebol ani svätoreceny, ani blahoreceny, v podstate je to najvyssí knaz rmk cirkvi, voleny konkláve. Je to zvykové právo, ako pokracovatela sv. Petra, alebo kanonické právo, ze pápez získava titul Sväty otec? Pokial môzem poprosit o odpoved, budem velmi rád, lebo ani KBS, ani rmk knazi na ktorych som sa obrátil s touto otázkou mi ju nevedeli zodpovedat.

V dusi Vám podakujem, ak odpoved zaslete na moju el. adresu. Neviem, ako Vás záverom pozdravit, je to dilema, ale dovolím si Vám zapriat pekny a príjemny dobry den.

Augustín

Odpoved
o. Eirene
21. aug 2004

Zdravím Vás, Augustín!

Dakujem za Vás email.

Odpovedám hned po jeho precítaní, lebo momentálne mám tolko práce, ze neviem, s cim skôr zacat. A "visia" mi tam vzadu viaceré nezodpovedané otázky, ale táto Vasa je predsa len, - chcem povedat, naozaj chce rychlu odpoved.

Co sa tyka papezského titulu, námietky obycajne prichádzajú od protestantov, t.j. krestanov nekatolíkov. Odvolávajú sa na Sv. Písmo, kde Jezis hovorí, aby sme nikoho nenazyvali otcom:

Zákonníci a farizeji zasadli na Mojzisovu stolicu… Vsetko, co robia, konajú iba preto, aby ich ludia videli: rozsirujú si modlitebné remienky a zväcsujú strapce na satách, radi majú popredné miesta na hostinách, prvé stolice v synagógach, pozdravy na uliciach a ked ich ludia oslovujú Rabbi. Vy sa nedávajte volat Rabbi, lebo len jeden je vás Ucitel, vy vsetci ste bratia. Ani Otcom nevolajte nikoho na zemi, lebo len jeden je vás Otec, ten nebesky. Ani sa nedávajte volat Ucitelmi, lebo len jediny je vás Ucitel, Kristus. Kto je medzi vami najväcsí; bude vasím sluzobníkom. Kto sa povysuje, bude ponízeny, a kto sa ponizuje, bude povyseny. (Mt 23:2n)

Na druhej strane to isté Sv. Písmo hovorí: Cti otca svojho i matku svoju.

Nuz ak by Jezis myslel na absolútny zákaz uzívania slova "otec", nebol by povedal "cti otca svojho", ani násho pozemského otca by sme nemohli nazyvat "otec".

Nuz nenazyvat nikoho "otcom" alebo "ucitelom" je v zmysle ZDROJA. Pán Jezis myslel na farizejov a zákonníkov, ktorí vo svojej pyche vystupovali tak akoby oni boli ZDROJOM vsetkej náuky a múdrosti.

Myslím, ze tento prvy krok je celkom jasny, lebo Sv. Písmo by inác nenazyvalo tisíce inych ludí "otcami", keby to Jezis zakazoval pouzívat úplne.

Dalsim krokom by bolo speciálne "otcovstvo" sv. Jozefa k Jezisovi Kristovi. Ked rodicia nasli Jezisa v chráme, jeho matka mu povedala: Tvoj OTEC i ja sme ta s úzkostou hladali. Pretoze sv. Jozef naozaj bol v plnom ohlade otcom Jezisa Krista, okrem jedného ohladu. Nebol mu fyzickym otcom. Ale sv. Jozef bol mu viac nez len adoptívnym otcom, lebo Jezis sa nenarodil mimo Jozefovej rodiny, neprisiel "zvonku", ale bol NARODENY vo vnútri jeho rodiny. Tento druh otcovstva má iba Jozef.

Dalsím krokom je duchovné otcovstvo. Sv. Pavol hovorí svojim krestanom:

Ved keby ste mali hoc aj desattisíc vychovávatelov v Kristovi, otcov nemáte mnoho, lebo v Kristovi Jezisovi ja som vás splodil skrze evanjelium. (1 Kor 4:15)

Tu je jasny poukaz, ze aj knaz je oprávnene nazyvany duchovnym otcom. Kto to nechce priznat, ten nepriznáva Sv. Písmo.

Na inom mieste sv. Pavol hovorí:

Preto zohynam kolená pred Otcom, od ktorého má meno kazdé otcovstvo na nebi i na zemi: (Ef 3:14-15)

Nie je teda zakázané pouzívat slovo otec ani pre fyzickych ani pre duchovnych otcov, ak sa prizná a vyznáva, ze zdrojom vsetkého otcovstva je nebesky Otec.


Ba je tu este jedno otcovstvo, lebo i Jezis je otcom budúceho veku.

Lebo chlapcek sa nám narodil, dany nám je syn, na jeho pleci bude kniezatstvo a bude nazvany: zázracny Radca, mocny Boh, vecny Otec, Knieza pokoja. (Iz 9:5)

Slovo PAPEZ je z gréckeho slova "papas" - "otec".

Co sa tyka druhej casti oslovenia "sväty", to znovu nie je problemom, lebo Sv. Písmo na viacerych miestach nazyva smrtelnych krestanov, zijúcich este na tejto zemi, "svätymi". Nuz ked Duch Sväty ich tak nazyva, potom zaiste to nie je hriech.

Ako Peter navstevoval vsetkych, prisiel aj k svätym, co byvali v Lydde. (Sk 9:32)

Pozdravujú vás vsetci svätí, najmä tí, co sú z cisárovho domu. (Flp 4:22)

Nazyvat ludi, ktori sú tu zemi svätymi, neznamená vyhlasovat ich za bezhriesnych. Lebo je viacero vyznamov slova "sväty". Prvykrát sa stavame svätymi, ked sme pokrstení. Predtym nejestvuje ziadna svätost. Nuz clovek je sväty, lebo je pricleneny ku Kristovi (krstom, ziadny iny spôsob nejestvuje). Druhy titul na svätost je to ak si clovek aj podrziava túto krstnú milost, t.j. ze zostáva bez smrtelného hriechu, inác povedané, ze je v stave posväcujúcej milosti. Dalsím titulom môze byt úrad, ktory clovek zastáva.

Nuz ak voláme pápeza Svätym Otcom, je to titul, ktory mu nálezí z viacerych dôvodov. Je duchovnych otcom na prvom mieste, a to viac ako vsetci knazi a biskupi, a je svätym, lebo je krestanom, a najmä, lebo zastáva najsvätejsí úrad.

Po historickej stránke som nenasiel nic, co by datovalo nejaky zaciatok uzívania titulu "Sväty Otec", nic nie je dokonca ani v Katolíckej encyklopédii. Uzívanie tohto titulu je podla vsetkého spontánne a takpovediac prirodzené, podobne ako sv. Pavol sa povazoval za duchovného otca svojich obrátenych krestanov a opät akoby prirodzene nazyval Timoteja alebo Tita svojím "synom" (1 Kor 4:15n, 1 Tim 1:2+18, Tit 1:4), samozrejme v duchovnom zmysle.

o. Eirene


Pokracovanie rozhovoru v otázke císlo 200 a císlo 203

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY