R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

195

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

195

 

Otázka

Manzelstvo katolíka a evanjelika

24. máj 2004

Mily otec Eirene,

existuje taky sposob sobasneho obradu katolika s evanjelikom, pri ktorom by obidvaja mohli vyslovit slub pred Bohom v sulade so svojim vierovyznanim?

Pocula som o tom, ze je mozny sobas, pri ktorom by boli pritomni katolicky ako aj evanjelicky knaz na nejakej neutralnej pode. Ak takato mozno neexistuje a pokial viem, tak ani manzelstvo katolika s evanjelikom uzavrete v evanjelickom kostole nie je v katolickej cirkvi platne, nie je to potom voci evanjelikom trochu "nefer"?

Je pravda, ze katolicka cirkev stale vyzaduje, aby evanjelik pri sobasi s katolikom podpisoval, ze deti budu vychovavane v katolickej viere?

Dakujem, Vlasta

Odpoved
o. Eirene
24. aug 2004

Pri otázke, ci existuje taky spôsob sobása, kde by katolík i evanjelik vyslovili slub pred Bohom v súlade so svojím vierovyznaním, musím odpovedat: ÁNO. Lebo manzelstvo nie je nábozenská ustanovizen, ale prirodzená ustanovizen. Katechizmus katolíckej Cirkvi hovorí, ze prekázka pre manzelstvo medzi katolíkom a nekatolíkom nie je neprekonatelnou prekázkou. Opakujem, lebo manzelstvo je prirodzenou ustanoviznou.

A predsa je to prekázkou. Cirkev takéto manzelstvá zakazuje, kladie im prekázky, nie preto, ze by manzelstvo medzi katolíkom a nekatolíkom nebolo mozné, ale preto, lebo v takychto manzelstvách je obycajne ohrozená viera katolíka.

Manzelstvo je docasné, vecny zivot je naveky. Co z toho, ze si niekoho zoberiem za muza, ci zenu, ak mám nakoniec naveky horiet v pekle? Kto stratí vieru, stratí vecny zivot. Preto miesty knaz má posúdit, ci má alebo nemá ziadat biskupa o povolenie sobásit katolíka s nekatolíkom. Je to velká zodpovednost knazov. Dispenz od biskupa sa nemá vybavovat automaticky.

Nuz ak povedzme evanjelik sa sobási v katolíckom kostole, nic tam nie je proti jeho viere, lebo sa zaväzuje zit do smrti s urcitou osobou a byt otvoreny pre potomstvo, pre prijímanie detí. To nie je nic proti evanjelickej viere. To je vsetko prirodzeny zákon platny pre vsetkych ludí.

Ak sa pytas, ci môze aj katolícky aj evanjelicky knaz sobásit spolu na nejakej neutrálnej pôde, odpoved je jasné NIE.

Preco?

Pretoze "jednanie" o tychto veciach sa uz netyka otázky samotného manzelstva, ale viery. A vo viere nejestvuje kompromis.

Katolícka viera je pravá viera, t.j. je tá viera, ktorú chce Boh od kazdého cloveka na svete. Boh poslal Jezisa Krista, svojho Syna na zem, aby nám zjavil vsetky veci, ktoré máme verit. Jezis Kristus, Boh, zalozil katolícku Cirkev. Len katolícka Cirkev je od Jezisa Krista. Vsetky ostatné dnesné krestanské cirkvi vznikli v priebehu dejín a zalozili ich obycajní ludia. Ak niekto nemá tolko pokory priznat túto skutocnost, potom si nemôzem pomôct. Kazdého bude súdit Boh. Vid clánok cislo 31.

My si casto myslíme, ze evanjelíci napríklad sú na tom vo viere tak ako my katolíci. A to je velky omyl. Katolícka viera je napomáhaná Bozou milostou.

Lebo spasení ste milostou skrze vieru; a to nie je z vás, je to Bozí dar (Ef 2:3)

Verit katolíckou vierou, t.j. verit vsetko, co Cirkev svätá verit prikazuje, to nie je z nás, je to Bozí dar. Pre tento dar sa majú otovorit vsetci, aj nekatolíci. Nekatolíci nemajú tento nadprirodzeny dar tak ako ho majú katolíci. Katolíci, pretoze majú tento dar, veria akosi "automaticky". Kdezto nekatolíci, veria povedzme v Jezisa Krista ako svojho Spasitela, ale neveria v mnohé iné veci, lebo väcsina ich "viery" je zalozená len na ich vlastnom rozume, na ich vlastnych ludskych náhladoch, a ak sú horliví vo svojej viere, tak na ich vlastnom osobnom vysvetlovaní Svätého písma. A preto, ak povedzme evanjelik ide na sobás do katolíckeho kostola, to ani zdaleka nie je proti jeho viere. Cosi sa mu môze nepozdávat, ale je to daleko od katolíckej "istoty" viery. Katolícka viera má "istotu", pretoze je napomáhaná osobitnou milostou Bozou. Nekatolíci, aj ked sú dobrej vôle, jednoducho NEVEDIA, o co sa presne jedná. Koniec koncov, to, co Boh zjavil a je to zachované v katolíckej Cirkvi, to nikdy nemôze byt v plnom vyzname proti svedomiu ziadneho cloveka.

Katolík nemôze zradit svoju vieru, lebo zradí Krista. Nekatolíci nemajú tú istotu a preto u nich ide iba o ustúpenie zo svojho NÁZORU. Ak si vsak niekto predsa len myslí, a je tak skalopevne "presvedceny", ze nemôze ustúpit zo svojej nekatolíckej viery, potom riesenie je velmi jednoduché. Nech sa rozídu. Ak sa nerozídu, potom jeden, alebo obidvaja, to s tou vierou vôbec nemyslia vázne.

Co sa tyka vychovy detí, tu niet ziadneho kompromisu opät. Katolícka strana sa MUSÍ zaviazat, ze urobí VSETKO, aby VSETKY deti boli pokrstené a vychované ako katolíci.

Ak katolícka strana je ochotná íst na sobás do nekatolíckej modlitebne alebo cerkvi a nechat deti pokrstit (alebo nepokrstit) ako katolíkov, to samo osebe je jasnym znakom, ze takáto osoba sa rúti do zatratenia, a preto ani sobás nemá ziadny zmysel.

Co sa tyka detí a nekatolíckej strany v prípadnom sobási, nekatolícka strana musí podpísat, ze si je VEDOMÁ záväzkou katolíckej strany. Predtym Cirkev ziadala od nekatolíka, aby súhlasil, ze vsetky deti budú pokrstené a vychované po katolícky. Teraz sa od nej ziada iba podpísat, ze si je VEDOMÁ záväzkov katolíckej strany.

Co sa tyka praktickych dôsledkov, v terajsom i v predchádzajúcom prípade, dôsledky sú tie isté.

Dnes, práve vzhladom na ohlad na "vieru" nekatolíka, sa od neho ziada iba to, aby podpísal, ze si je VEDOMY toho, k comu sa zaväzuje jeho budúca polovicka. Ak to nemyslí vázne a robí to iba ako formalitu a ak katolícka stránka nedokázala natolko spoznat nekatolíka, alebo jej na tom velmi nezálezalí, potom je to v prom rade ich problém, klamú Boha i seba.

o. Eirene

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY