R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

205

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

205

 

Otázka

Je Mária zdrojom milostí?

11. feb 2004

Bud pozdraveny Jezis Kristus,

Rad by som Vam polozil jednu otazku. Na Vasej stranke som nasiel odkaz na "Z diel sv. Alfonza Liguori". Som zacinajuci katolik a teda vela toho sa snazim precitat z teologickych vyjadreni a zaujalo ma co sa na Vasich webovych strankach pise o Marii. Ja som si zatial precital o Marii z knizky Boh a svet od brata Ratzingera a s jeho mienkami som ztotozneny, ale tu ma zaujalo nasledovne vyroky svatych. Moja otazka je vlastne pod tymi citatmi.

Sv. Efrém: "Nemáme inú nádej, okrem teba, ó Panna najúprimnejsia."

Sv. Ildefonz: "Vsetky dobrá, ktoré sa jeho Majestát rozhodol pre nich urobit, rozhodol sa dat do tvojich rúk. Tebe boli zverené poklady a klenoty milostí."

Sv. Germán: "Ak by si nás opustila, co z nás bude, ó zivot krestanov?"

Sv. Peter Damián: "V tvojich rukách sú vsetky poklady Bozieho zlutovania."

Sv. Anton: "Kto bez Nej prosí, ten sa pokúsa lietat bez krídel."

Sv. Bernardín Siensky na istom mieste hovorí: "Ty si rozdávatelkou vsetkych milostí. Nasa spása je v tvojich rukách." Na inom mieste nielenze hovorí, ze cez Máriu sa nám dostávajú vsetky milosti, ale k tomu poznamenáva, ze blahoslavená Panna, z ktorej sa stala Matka Bozia, získala aj istú právomoc nad vsetkymi milostami, ktoré sa nám dostávajú: "Skrze Pannu sa zivotodarné milosti z Hlavy - Krista prelievajú do jeho mystického (tajomného) tela. Vo chvíli, ked panenská Matka pocala vo svojom lone Bozie Slovo, dostala (takpovediac) urcitú právomoc na kazdé pôsobenie Svätého Ducha v case, takze ziadny tvor nedostane ziadnu milost od Boha, ak nie prijatím od Jeho zboznej Matky." - A svätec zakoncuje: "Preto vsetky dary cností a milostí sú rozdávané jej rukami, komu chce, kedy chce a ako chce."

To isté napísal sv. Bonaventúra: "Kedze celá bozská prirodzenost bola prítomná v tomto panenskom lone, nebojím sa povedat, ze nad vsetkymi vyvierajúcimi milostami má táto Panna urcitú právomoc, lebo to z jej lona ako z nejakého oceána bozstva vytekajú prúdy vsetkych milostí."

Tolko z citatu. Ja Mariu chapem ako matku Boziu, ktora sa za nas prihovara v nebi, ale zaroven za vsetko cim je vdaci len Kristovi. Jej prihovorne modlitby maju vacsiu silu ako modlitby mojich spolubratov za mna, lebo ona je ku Kristovi z ludi najblizsie. Ale nie som si isty ci ona je tym zdrojom milosti, ci ku Kristovi existuje cesta LEN A LEN srkze nu. Lebo sam Jezis hovori, ze "O cokolvek by sme prosili Otca v Jeho Mene ....". Ja ale chcem pouzivat vsetky prostriedky, ktore mi Cirkev svata poskytuje a preto mi velmi zalezi na korektnej odpovedi na tieto otazky. Pomozte mi prosim v mojom "badani".

Ak si na mna najdete cas budem Vam velmi vdacny.

S pozdravom,

Branislav T.

Odpoved
o. Eirene
6. okt 2004

Ahoj Branislav!

A, nech Jezis Kristus je pochváleny naveky!

 

Naozaj, v poslednom case uz nemám velmi casu na otázky, a aj tú Tvoju som si akosi ani nevsímal, az teraz mi padla do oka. Vlastne odpoved je velmi krátka, ale ked som videl ten dlhy text, tak som ju poodlozil, az sú z toho mesiace.

Najprv, Mária nie je ZDROJOM milostí. Jezis Kristus je ZDROJOM milostí. Mária je kanálom tychto milostí. Vsetky milosti pretekajú cez jej ruky. Niet jedinej milosti, ktorá by neprechádzala cez jej ruky. Ona teda nie je zdrojom, ale na druhej strane LEN A LEN skrze nu máme vsetky milosti. Ved ak skrze Máriu prisiel ZDROJ vsetkych milostí na svet, ako by ona nebola kanálom, prostredníckou vsetkych milostí?

Mária dala súhlas na vtelenie Bozieho Syna Jezisa Krista. Ale kedze Kristovo mystické Telo este vzdy rastie, t.j. my údy tohto mystického Tela, je to Ona, ktorá dáva súhlas na nase priVTELENIE.

Dieta prijíma vsetko úplne od matky, ked sa vyvíja v jej lone. Tá, ktorá porodila Hlavu tohto mystického Tela, musí porodit aj ostatné údy tohto Tela. Teda vsetko prijímame od Nej, podla tajomného Bozieho plánu.

 

Jezisov vyrok, "O cokolvek by ste prosili Otca v mojom mene", vôbec neprotirecí Máriinmu prostredníctvu, lebo Ona je castou plánu ohladom Jezisa Krista.

o. Eirene

----------

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY