R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

3

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

3

 

Otázka

Únia, Cerularius a Ignacius?

9. okt 1998

Otce

Zaujimali  by ma zaciatky unie. Na akom velkom uzemi bola uzavreta prva unia medzi pravoslavnymi veriacimi a Rimom. A niekde som cital, ze carihradsky patriarcha Michal Cerularios bol vymenovany nepravoplatne miesto vyhnaneho patriarchu Ignacia. Mozte mi napisat nieco okolo toho viac. Velmi pekne Vam dakujem za odpoved.

Vilo

Odpoved
o. Eirene

Prvá únia bola Brestská (Brest-Litovská) únia v r. 1596. Brest sa nachádza na rieke Buh vo Volini. Brestská únia bola opätovnym potvrdením viery a lojality Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Svätému Stolcu v Ríme. Brestská únia bola pociatokom toho, cím je dnes Ukrajinská gréckokatolícka cirkev nasledujúc liturgickú a teologickú tradíciu tradovanú z velkej cirkvi v Konstatinopole (teraz Istanbul). Úkon cirkevnej jednoty v Breste neprisiel odrazu alebo necakane, ale bol ovocím mnohych stretnutí a konferencií po mnohé roky, vsetkych biskupov Kijevskej cirkvi.

Územne by teda mala zahrnovat Ukrajinu.

Nás na dnesnom Slovensku sa tyka druhá únia, - Uzhorodská.

Uskutocnila sa 24. apríla 1646 v Uzhorode. Vtedy 63 knazov byzantského obradu z Mukacevskej eparchie (diecézy), vedenych baziliánskym reholníkom Parteniom Petrovicom za prítomnosti biskupa z Egeru Juraja Jakusica, bola prijatá do plnej jednoty s Petrovym Stolcom. Bolo to únia vychodnych pravoslávnych komunít v centrálnej Európe.

Michal Cerularius bol patriarchom od 25. marca 1043 do novembra 1058.

Ignacius bol patriarchom od 4. júla 847 do 858 ked sám abdikoval, zrejme preto, lebo nebol zvoleny synodom, ale menovany cisárovnou Teodorou, ktorá bola asi motivovaná strachom z novych konfliktov medzi horlivcami Studiona a liberalmi. Ako jeho nástupca bol zvoleny Focius v r. 858. Cisár Basil I., potom zosadil Focia a reinstaloval Ignacia 23. novembra 867, co bolo v súlade s rozhodnutím rímskej synody z r. 863. Focius bol neskôr tym istym cisárom Basilom I. povolany z vyhnanstva, zmierili sa s Ignaciom a po smrti Ignacia (877) sa stal opät patriarchom. Bol to sám Focius, ktory kanonizoval Ignacia.

Zrejme sa jedná o túto udalost.

o. Eirene

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY