R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

4

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

4

 

Otázka

Pravoslavie, filioque

9. okt 1998

Este k otazke pravoslavia.

Nebola pociatocnym dovodom oddelenia pravoslavnych bratov otazka filioque, ktora bola predmetom sporu na niekolkych konciloch a od nej sa odvijaju dalsie rozdiely (autorita papezov,...)?

Juro

Odpoved
o. Eirene

Otázka pochádzania Sv. Ducha aj zo Syna, "filioque" (slovensky: I Syna) je teologicky velmi narocny problem. Pred niekolkymi mesiacmi k tomu vyslo z Vatikánu oficiálne stanovisko.

Ist do historickych podrobnosti, presahuje ramec i intencie tohoto miesta.

Myslím, ze na dany problem sa môzeme pozriet aj z inej perspektivy.

Profesor a knaz Dominik Pecka vo svojej knihe, Filozoficka atropologia (?), v stati o dejinách, rozoberá tri aspekty dejín: psychológia, filozófia a teológia dejín. Poukazuje na to, ze clovek je telo a dusa. Podla tela podlieha kauzalite, t.j. prícina - úcinok. Podla tela je determinovany, cize platí zákon príciny a úcinku. Podla tela podlieha nutnosti prícin. Podla ducha vsak je slobodny. Svojím duchom clovek je slobodny a nemusí sa riadit prícinou, ci dôvodom. Jezis Kristus hovorí: "Nenávideli ma bez príciny."

Z toho je teda jasné, ze hovorit o historickom vyvoji ako nutnosti je mylne. To nás ucil komunizmus, ze ludstvo nevyhnutne speje od prvotnopospolnej spolocnosti k otrokárskej, feudálnej, kapitalistickej a nakoniec komunistickej. Ziadna takáto nutnost v histórii nejestvuje. Ved komunizmus mal (má) najviac otrokov v histórii ludstva.

Historici hladajú dôvod pre ten ci onen skutok v histórii, a zatial opravdivy dôvod lezi na dne srdca toho, kto to rozhodol. Kto to rozhodol bez toho, aby musel sledovat nejakú kauzalitu - prícinnost.

Napätia v Cirkvi boli vzdy, svedcí o tom uz Sv. Písmo.

Prekonanie konfliktov je vzdy zálezitost viery. Sv. Pavol hovorí o poslusnoti viery. Viera nám hovorí, ze Cirkev na cele s pápezom je neomylná. Ak sa Cirkev po stárocia modlí FILIOQUE, nie je mozne, aby sa v tom mylila.

Chriech proti jednote je najväcsim hriechom. Preto i schizma z roku 1054 je velkym hriechom. Avsak, kto, kolko mal na nom úcast, to môze súdit iba Boh.

Vseobecne vsak mozmo povedat, ze v pozadí vsetkych rozkolov je pycha.

o. Eirene

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY