R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

6

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

6

 

Otázka

Pápez a vychodny rozkol

24. feb 1999

Mily otec Eirene!

Este by som sa chcel spytat ci sa do rozkolu "vychod - zapad" zapadne patriarchaty modlili v liturgiach za rimskeho papeza alebo nie.

Stanislav

Odpoved
o. Eirene
25. feb 1999

Drahy brat v Kristu!

Este by som sa chcel spytat ci sa do rozkolu vychod - zapad zapadne patriarchaty modlili v liturgiach za rimskeho papeza alebo nie.

Na Západe bol iba jeden patriarchát, a to rímsky. Zaisteze celá Západná cirkev sa modlila za pápeza.

Predpokladám vsak, ze slovo "západné" patriarcháty je omyl. Pravdepodobne ste sa chceli spytat, ci sa "vychodné" patriarcháty modlili v liturgiách za pápeza.

V katolíckej encyklopédii sa hovorí toto:

Formálne odpad od Ríma nastal v roku 1009, ked patriarcha Sergius II. vypustil (1001-1019) meno pápeza Sergia IV. (1009-1012) z diptychov.

New Catholic Ecyclopedia, 1966 (heslo: Byzantine Church)

Cerularius… ked zacal vyskrtávat pápezove meno z diptychov, rímski legáti ho exkomunikovali (16. júla 1054). Skutocnou tragédiou je, ze postupne vsetci vychodní patriarchovia sa postavili na stranu Cerularia, poslúchli ho tym, ze vyskrtli papezovo meno zo svojich diptychov a sami sa rozhodli zdielat jeho rozkol.

The Catholic Encyclopedia, 1912 (Schism)

Nie som si isty, ci by slovo "diptych" znamenalo liturgické knihy. Encyklopédia vysvetluje to slovo skôr vo vyzname ako "zápis mien".

Vedomie pápezovho prvenstva bolo urcite jasné v celej Cirkvi. Skôr tu ide o to, ze patriarcha hlavného mesta Vychodu (Carihradu) sa chcel stat pápezom Vychodu.

Ak by nejaky odborník historik chcel dat viac podrobností na túto otázku, radi ju uverejníme.

  o. Eirene

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY