R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

7

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

7

 

Otázka

Pocet gréckokatolíkov a pravoslávnych na Ukrajine

15. okt 1998

Slava Isusu Christu!

Zaujimalo by ma ci viete kolko je na Ukrajine katolikov, greckokatolikov a pravoslavnych. Aspon priblizne koho je viac.

Dakujem pekne za odpoved.

Stano 

Odpoved
o. Eirene
x

Slava na viki!

Ukrajina, ktorá má asi 55 miliónov obyvatelov, má väcsinu pravoslávnych, co je asi 40 miliónov. Tí sú vsak roztriestení na viacero castí. Pravoslávni veriaci v Ukrajine patria najmä k tymto trom pravoslávnym cirkvám: Moskovsky patriarchát, Kijevsky patriarchát, Ukrajinská autokefálna cirkev.

Ukrajinskych gréckokatolíkov je asi 5-6 miliónov.

Kedze cielom tejto stránky nie je podávat iba nejaké encyklopedické informácie, ale hlavne duchovne usmernovat a viest ludí, je potrebne k tejto otazke dodat este toto.

Brestská únia v roku 1956 umoznila katolíkom ukrajinskych cirkví vychodného obradu obnovit spolocenstvo so Svätym Stolcom. Táto únia, to nebol "zrod" katolíckej cirkvi v Ukrajine. Spojenie (únia) s Rímom nebolo pre Ukrajinskú cirkev nicím novym, lebo ku krestanstvu konvertovala v roku 988, ked Cirkev este nebola rozdelená. Mozno dokonca povedat, ze únia nebola ani návratom, ale predovsetkym obnovením zabudnutej jednoty, pretoze Kijevská cirkev sa nikdy formálne neoddelila od Apostolského Stolca.

V apríli 1945 celá hierarchia cirkvi byzantského obradu (gréckokatolícka) bola uväznená na rozkaz z Moskvy, a nová "synoda" vedená politickym rezimom nariadila, aby sa katolícke farnosti "znovu zaclenili" pod pravoslávnu hierarchiu. Katolíci, ktorí odmietli nariadenie - vrátane 1400 knazov a 800 sestriciek - boli rychlo uväznení. Ukrajinská katolícka cirkev potom rychlo zmizla z verejného pohladu, aby sa oficiálne neobjavila, az v roku 1989. V tom je zahrnutá aj konfiskácia vlastníctva gréckokatolíckej cirkvi komunistami v roku 1945, ktorí ho dali pravoslávnym cirkvám.

 

  o. Eirene

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY