R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

9

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

 

Otázka - 9

Ukrajina, pravoslavie a ÚNIA

19. okt 1998

Vazeny otce!

Vo svojej odovedi ste pisali ze Kijevska cirkev nikdy nebola formalne rozdelena. Nemohli by ste to prosim trosku rozpisat. Ako to bolo v historii s pravoslavim a zjednocovacimi snahami na ukrajine.

Dakujem pekne za odpoved.

Vilo

Odpoved - 9
o. Eirene

Na uvedené skutocnosti poukázal exarcha Husar, ktorého funkcia je na úrovni latinského arcibiskupa, a baziliánsky predstaveny o. Atanasio Pekar 5. júla 96 masmédiám pri prílezitosti slávenia styristorocnice Brestskej únie.

Carihradská cirkev sa oficiálne (formálne) oddelila od Apostolského Stolca v roku 1054. Rím vtedy exkomunikoval carihradského patriarchu a carihradsky patriarcha zase exomunikoval pápeza (samozrejme, z jeho strany exkomunikácia nebola platná).

Ukrajina prijala krestanstvo v roku 988, teda este pred rozdelením.

Krestanstvo a obrad prisli na Ukrajinu z Carihradu. Ked teda Carihrad bol formálne odlúceny od katolíckej Cirkvi, neznamená to, ze aj Ukrajinská cirkev bola od Ríma odlúcená, nakolko mala uz svoju vlastnú existenciu.

Ukrajinská cirkev sa následkom svojho pôvodu a, povedal by som, zotrvacnostou pridrziavala Carihradskej cirkvi. Vtedy totiz tieto zálezitoti neboli vseobecne kazdému také jasné, ako sú nám teraz.

V praxi sa teda pridrziavala Carihradu, ale oficiálne (FORMÁLNE) nebola nikdy odlúcená od Ríma. Vzhladom na nu nebola vydaná ziadna exomunikácia ci iny dokument vyhlasujúci jej separáciu od Petrovho Stolca.

Preto o. Atanasio Pekar hovorí:

"Mozno povedat, ze Únia nebola dokonca ani návratom, ale predovsetkym obnovením zabudnutej jednoty, pretoze Kyjevská cirkev sa nikdy formálne neoddelila od Apostolského Stolca."

Co sa tyka pravoslávia a zjednocovacích snáh na Ukrajine, to je siroká téma. Odporúcam napr. knihu Sv. Jozafát Kuncevic, ktory bol Plockym arcibiskupom a je muceníkom jednoty. Pár kopií máme v nasom klástore v MI.

Sv. Jozafát velmi trpezlivo a láskavo vysvetloval reholníkom i inym zainteresovanym situáciu Ukrajinskej cirkvi v súvise s Rímom. Mnohí sa nechali presvedcit jeho argumentami i láskavostou. Mal taky velky vplyv, ze ho nazyvali "dusechvat".

Treba si uvedomit, ze v tom case neboli masmédia, ako ich máme dnes. Medzi klérom a reholníkmi (nehovoriac uz o jednoduchom lude) bolo ohladom danej veci vela neinformovanosti.

Samotné slovo "pravoslavie" znamená "pravá oslava (Boha)", alebo tiez "pravá náuka o Bohu".

Pred schizmou (1054) celá Cirkev, tak Vychodná ako aj Západná, sa nazyvala pravoslávnou. Ba i dnes katolícka Cirkev sa nevyhyba uzívaniu tohto slova. Ak sa napríklad povie, ze niekto je ortodoxny katolík, znamená to, ze sa verne pridrziava katolíckeho ucenia. Slovo "pravoslávny" sa v gréctine povie "ortodox", co je to isté. Pri uzívaní tohto slova v masmédiách i inde sa na jeho vyznam, ci ide o názov cirkví alebo sa hovorí o pravom ucení, vychádza z daného kontextu. Slovanské slovo "pravoslavie" sa uzíva obycajne iba v súvise s pravoslávnymi cirkvami.

Carihrad, po odstiepení sa, zdôraznoval, v protive k Rímu, ze on je ten, ktory má pravú náuku, pravoslavie. Z toho im teda zostal názov "pravoslávna (ortodoxná) cirkev".

Vsetky pravoslávne cirkvi majú svoj pôvod a korene v katolíckej Cirkvi. Prvy vyznam slova "pravoslávna cirkev" je schizmatická cirkev, ktorá neuznáva autoritu Petrovho Stolca.

  o. Eirene

9

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150