R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

26

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

26

 

Otázka

Litmanová a Michalany, Posmrtny zivot

22. feb 1999

Volám sa Lenka a mám 14 rokov.

Zaujímal by ma Vás názor na zjavenia v Litmanovej a v Michalanoch.

Rada cítam clánky o UFO. Co si myslíte o tejto problematike?

Este by som chcela vediet nieco o posmrtnom zivote.

Odpoved
o. Eirene
22. feb 1999

Drahá Lenka!

Velmi ma potesili Tvoje otázky ako aj to, ze si povedala kolko más rokov.


1)

Pokial ide o zjavenia na ktoré sa pytas, Lenka, tie patria k takzvanym "súkromnym zjaveniam". Jestvuje vsak aj "verejné Zjavenie", alebo "konecné Zjavenie", alebo casto jednoducho iba "Zjavenie". Uzíva sa pren aj termín "Depositum Fidei - Poklad Viery". Verejné Zjavenie je vsetko to, co nám Boh zjavil skrze prorokov Starého Zákona a v plnosti skrze Jezisa Krista.

Na toto Zjavenie sa vztahujú slová Jezisa Krista, ktoré povedal svojim apostolom potom, ked ich poslal hlásat evanjelium vsetkému stvoreniu:

Kto uverí a dá sa pokrstit, bude spaseny; ale kto neuverí, bude odsúdeny. (Mk 16:16)

Neuverit verejnému Zjaveniu, ako vidís, znamená vecné zatratenie. Verejné Zjavenie zaväzuje cloveka vo svedomí. Boh nepripústa lahostajnost k verejnému Zjaveniu. Kristus odovzdal verejné Zjavenie svojej Cirkvi, a tá ho bude ohlasovat az do konca sveta. Najkratsím vyjadrením verejného Zjavenia je, ked sa modlís "Verím v Boha…". Katechizmus katolíckej Cirkvi, ktory teraz na Slovensku vysiel, je vynikajúcim pramenom pre poznanie Bozieho Zjavenia. Clovek nemusí poznat vsetky dogmy a teologické spisy, aby mohol byt veriacim. Stací, ked verí vsetko, co katolícka Cirkev verit prikazuje, cize ked verí katolíckej Cirkvi.

Súkromné zjavenia nie sme povinní verit. To znamená: môzeme, ale nemusíme. Od toho nezávisí priamo nasa spása.

Spomínany katechizmus katolíckej Cirkvi hovorí o súkromnych zjaveniach toto (preklad z anglictiny, lebo nemám poruke slovensky text):

66 - V priebehu vekov jestvujú takzvané "súkromné zjavenia", z ktorych niektoré boli uznané autoritou Cirkvi. Nepatria vsak k pokladu viery. Ich úlohou nie je vylepsit alebo doplnit Kristovo konecné Zjavenie, ale aby v urcitom historickom období pomohli plnsie prezívat ho. Sensus fidelium, vedeny ucitelskym úradom Cirkvi, vie ako rozlísit a prijat v tychto zjaveniach to, co pre Cirkev predstavuje pravé volanie Jezisa Krista, alebo jeho svätych.

Krestanská viera nemôze prijat "zjavenia", ktoré prehlasujú, ze prevysujú alebo opravujú Zjavenie, ktorého Kristus je naplnením. Je to v prípade istych nekrestanskych nábozenstiev a tiez u niektorych nedávnych siekt, ktoré sú zalozené na takychto "zjaveniach".

Cirkev nás teda ucí, ze súkromné zjavenia (ak sú pravé) nám POMÁHAJÚ plnsie zit to, co od nás ziada vseobecné Zjavenie. Nemyslím si preto, ze je múdre len tak mávnut rukou, alebo pohrdnút súkromnymi zjaveniami. Nemyslím si, ze je správny postoj tych, ktorí tvrdia, ze nepotrebujeme ziadne súkromné zjavenia, lebo úplne vraj stací to, co Cirkev ucí (cize verejné Zjavenie). Ved to Cirkev ucí, ze súkromné zjavenia nám POMÁHAJÚ. Boh nám v tazkych historickych obdobiach prichádza nimi pomôct, dáva nám osobitnú milost. Nepomáhal by nám nimi, keby vedel, ze túto pomoc nepotrebujeme. Nie je preto múdre, myslím si, pohrdat Bozou POMOCOU!

Zaiste, nemáme byt naivní alebo hlúpi. A tí, ktorí úprimne milujú Jezisa Krista a Jeho Matku, tí nie sú takí naivní, ako si mnohí o nich myslia. "Sensus fidelium", ktory katechizmus spomína, to je ten "cit" alebo "zmysel veriacich", ktory im umoznuje rozoznat pravdu od lzi. Ludia, ktorí majú zivú vieru, ktorí sa snazia zachovávat Bozie prikázania a nechajú sa viest ucitelskym úradom Cirkvi, takyto ludia rozoznajú, - ved to Cirkev tvrdí - pravé zjavenia od falosnych.

Súkromné zjavenia môzu mat rozlicny rozmer, od ciste osobnych zjavení, ktoré sú urcené len pre tú jednu osobu, az po tie, ktorych posolstvá sú urcené pre celú Cirkev, ako je to napríklad v prípade Fatimy, alebo v prípade ustanovenia sviatku Bozského Srdca… (ale aj vtedy spadajú do kategórie "súkromnych" zjavení).

Je teda jasné, ze Cirkev nemôze zaujat stanovisko ku vsetkym moznym zjaveniam vo svete. Ak nezaujme svoje stanovisko, tym ich ani neschvaluje ani nepopiera (ponecháva to na sensus fidelium).

Viem, Lenka, pytala si sa na môj názor na Litmanovú. Toto vsetko som vsak musel napísat, aby som ho mohol povedat a aby nedoslo k nedorozumeniu.

Sv. Alfonz a sv. Ludvik z Montfortu nám hovoria ohladom súkromnych zjavení, ze je dokonalejsie verit ako neverit, lebo "láska vsetko verí" (1 Kor 13). Ja sa snazím drzat tejto zásady. Ak mi niekto nieco povie, chcem mu verit. Neverím mu az vtedy, ked vidím v jeho reci jasné protirecenie alebo mám iné vázne argumenty. Neverit niekomu bez príciny, znamená tazko ho urazit a vyhlásit ho bez príciny za luhára. Preco by som to mal robit? To robia len pysní ludia.

Pokial som sledoval posolstvá z Litmanovej, nevidel som tam nic, co by si protirecilo, alebo bolo proti Zjaveniu (verejnému). Naopak, podla mna, sú to krásne a hlboké, hoci zdanlivo jednoduché posolstvá. Ak by si niekto chcel vymysliet tolké posolstvá, nie je mozné aby sa niekde nepomylil. Ak tomu niekto neverí, nech skúsi vymysliet tolké posolstvá, akokolvek jednoduché, ci sa mu to podarí!

Poznám ludí najmenej zo styroch farností, ktorí tam chodievali autobusmi. Sú to vsetko ludia s hlbokou vierou, ktorí sa snazia zachovávat Bozie prikázania a sú verní Cirkvi. Ci tento sensus fidelium nie je silnym dôkazom litmanovskych zjavení?

Sám som svedkom velkych duchovnych obrátení, ktoré sa stali na Litmanovej.

Hlavnú váhu tu má vsak prehlásenie (hoci nie definitívne) presovského otca biskupa Jána Hirku na Litmanovej, z 3. decembra 1995, ked povedal: "To, co sa tu doteraz stalo, nebolo nic závadné proti viere, ani proti mravom." Len on, ako miestny ordinár a biskup má právo vyjadrit sa oficiálne o tychto súkromnych zjaveniach. Ak by sa niektory iny biskup (hoci aj vlastny pomocny) vyjadroval autoritatívne o tejto zálezitosti, prekracoval by hranice svojej kompetencie.

A predsa, este jednu vec ohladom Litmanovej. Starsí spolubrat o. Jozef, knaz svätého zivota, mi raz povedal:

"Pre mna je argumentom v prospech Litmanovej pokoj dievcat. Ved keby si to vymysleli, nemohli by zostat také pokojné. Keby som si ja vymyslel nieco také, a potom, ked by som videl, co som narobil, ze tam chodí desattisíce ludí, ja by som sa zbláznil."

Nuz, Lenka, toto je môj názor na Litmanovú. Ale ak niekto neverí, nemôzem sa na neho hnevat, lebo tu treba respektovat postoj inych, kedze sa nejedná o verejné Zjavenie.

Co sa tyka Michalan, nemôzem o tom vela hovorit (a nikdy nie autoritatívne), lebo som tam osobne nebol. Informácie, ktoré sa ku mne dostali, boli skôr negatívne. A neviem ani o nejakom vyhlásení miestneho biskupa.


2)

UFO - Pre odpoved vid otázku císlo 8.


3)

Co sa tyka posmrtného zivota, o tom jasne ucí spomínané verejné Zjavenie.

Po smrti cloveka nasleduje okamzite osobny súd. Clovek je súdeny z toho, ako zil. Ak clovek zomrel v nejakom tazkom hriechu, ide okamzite do pekla. Ak má odpustené vsetky hriechy ako aj tresty za ne, ide hned do neba a vidí Boha z tváre do tváre. Ak nemá este vsetko zadostucinené, ide do ocistca (z ocistca clovek môze potom íst len do neba).

Je velmi dobré rozmyslat o tychto veciach, lebo aj Sv. Písmo hovorí: "Pamätaj na posledné veci a nezhresís." Tie posledné veci sú: smrt, súd, peklo, nebo.

Sv. Alfonz napísal vynikajúcu knihu o tychto veciach, nazyva sa Vo svetle vecnosti a mozno si ju objednat aj v nasom klástore v Michalovciach.

 

Ak odpovede, ktoré som Ti tu dal, Lenka, neodpovedali na vsetko co si mozno chcela vediet, napís zase a upresni svoje otázky, prípadne zasli aj nové.

Zehnám Ti a odporúcam Ta pod ochranu nasej nebeskej Matky.

  o. Eirene

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY