R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

200

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

200

 

Otázka

Katolíci, protestanti a JUDAIZMUS

31. aug 2004

v otázke c. 198 [195], písanej Vlastou, v odpovedi jej uvádzate, ze jediná správna cirkev je katolícka, nakolko túto zalozil Jezis, syn Bozí. Môzem s Vasim stanoviskom súhlasit potial, ze ostatné dnes jestvujúce cirkvi, sú bud zalozené ludmi, alebo sú to odtrhnuté odnoze od katolíckej cirkvi, napr. evanjelická cirkev, rôzne sekty a pod. Ale vo svojej odpovedi ste sa vyhli judaizmu a potom Vasa odpoved je pre mna nedostatocná. Ak si precítate Tóru, zacína slovami: Na pociatku bolo Slovo a to slovo bolo Boh.

Prvá komunikácia Boha bola predsa s detmi Izraela, im boli dané bozie prikázania, ktoré prevzala aj katolícka cirkev, myslím tym desatoro. Jezis, ked bol ukrizovany, nebol pokrsteny, cize bol zid. Ze svojim ucením polozil základy katolíckej cirkvi, s tym s Vami súhlasím. Mám potom rozumiet Vasej odpovedi v tom zmysle, ze aj judaizmus nie je správnou vierou? Podla mna je judaizmus a katolicizmus natolko zviazany skrze Boha a Jezisa, ze sa vlastne nedajú ani oddelit v základnej myslienke viery. Aky je, prosím, Vás názor na myslienky, ktoré som uviedol? Nie je podstatné, oslovenie Jahve v Tóre Boha /správne hebrejsky JHV/, ale jedná sa o toho istého a jediného Boha a Jezisa, jeho syna.

A mám este jednu otázku. Na krucifixe byva nápis INRI - Jezis nazaretsky, král zidovsky. Co znací na tom istom krucifixe nápis INBI?

Mnohokrát Vám dakujem za Vás názor, srdecne Vás pozdravujem

Vás Augustín

o. Eirene
4. sept 2004

Otazku som dostal, citam ju len teraz, sobotu, 4. sept, kedze som tu nebol

o. Eirene

Augustín
5 sept 2004

Otec Eirene,

na podklade Vasej odpovede na otázku oslovovania Svätého otca, som sa po uvázení rozhodol, ze aj Vás budem oslovovat otec. Nevadí Vám to, ze Vás takto oslovím, i ked som neveriaci? Je mi to trapné s niekym komunikovat a neoslovit ho, navyse ked je to iba elektronicky a nevidím mu do ocí. Dakujem Vám, ze sa vôbec zaoberáte mojimi otázkami, mohli by ste ich ignorovat.

 

Srdecne Vás pozdravujem Vás Augustín

Odpoved
o. Eirene
14. sept 2004

Zdravím Vás, Augustín!

Takze moje myslienky na to, co hovoríte.

Zatial tu boli otázky od katolíkov, protestantov, pravoslávnych i neveriacich, ale z judaizmu takmer nic. Preto z tejto perspektívy som velmi nemal dôvod písat. Teraz ten dôvod mám a som velmi rád.

Nuz, co sa tyka krestanov nekatolíkov (pravoslávni, protestanti, a niekto by este separoval od protestantov tretiu skupinu nekatolíkov, anglikáni), ich vztah ku katolíckej Cirkvi je celkom odlisny od judaizmu.

Správne hovoríte, ze vsetky tieto skupiny sa odstiepili od katolíckej Cirkvi a preto od svojho vzniku sú to nepravé cirkvi. Cokolvek dobrého majú, je to iba to, co im pozostalo z plnosti, ktorá sa vzdy nachádza v katolíckej Cirkvi.

Z judaizmom je to úplne iné, lebo judaizmus sa od nicoho neodstiepil. Judaizmus zacal sám Pán Boh, ako aj katolícku Cirkev.

Vo svojom historickom kontexte judaizmus je pravé zjavenie. Boh si vyvolil Abraháma (asi 1700 rokov pred Kristom) a ZACÍNA mu zjavovat (preto ZJAVENIE) svoje zámery. Podobne je to s Izákom a Jakubom. Jakub má 12 synov, ktorí skoncia v Egypte. Tu sú 400 rokov. V tom case tu nie je vela zjavenia, ale zijú v nádeji, ze príde vysloboditel, ktory ich vymaní z egyptského otroctva. Túto vedomost majú z toho, co Boh zjavil ich otcom, Abrahámovi, Izákovi a Jakubovi.

Vysloboditel prichádza, je to Mojzis. S Mojzisom sa BOZIE ZJAVENIE znova prudko "rozbieha". Po Mojzisovi Boh neustále posiela prorokov svojmu ludu, jednak, aby ho priviedli na správnu cestu a jednak aby vyjavoval POSTUPNE dalsie pravdy o Bohu, clovekovi, jednym slovom o plánoch spásy. Ale izraelsky lud je ludom "tvrdej sije". Neposlúchajú Boha a ustavicne sa uchylujú k falosnym bohom (falosnym nábozenstvám). A tak Boh ich nakoniec vydáva do babylonského zajatia. Toto je velká lekcia pre Bozí lud a tak po návrate zo zajatia (538 pr. Kr.) sa v Izraeli uz udrzuje monoteizmus, t.j. viera v jedného Boha. Zjavenie Boha pokracuje cez svätopiscov a prorokov. Ale prorokov za poslednych asi 400 rokov nebolo. Sväté Písmo neraz hovorí: "Ale v Izraeli nebolo proroka." Pripadá mi to, ze ako pred Mojzisom, najväcsím prorokom Starého zákona, asi 400 rokov nebolo vyznamného zjavenia, ani pred príchodom Krista nebolo niekolko storocí proroka. Izraelsky lud bol vyhladovany po kontakte s Bohom a preto, ked prisiel Ján Krstitel, kazdy si myslel, ze on je Mesiás. Vieme, ze Ján Krstitel bol v istom zmysle najväcsím prorokom, lebo on nielen predpovedal príchod Mesiása, ale aj fyzicky na neho ukázal: "Hla baránok Bozí."

Cely Stary zákon smeruje k PREDPOVEDANÉMU, t.j. k Mesiásovi. Cely Stary zákon nie je v podstate nic iné iba príprava na príchod Mesiása.

Iná vec, ktorú treba nutne pripmenút je to, ze je to izraelsky národ, z ktorého vysla Zena, ktorá priniesla Mesiása na svet.

V tomto ohlade je teda Stary zákon, alebo judaizmus, pravym nábozenstvom, a to ho radikálne odlisuje od odpadnutych krestanskych siekt a cirkví.

Ale dnesny judaizmus, ktory odmieta Jezisa Krista, uz nie je pravym nábozenstvom. A to práve preto, lebo odmietol svoje zavrsenie. Zavrsením judaizmu je Jezis Kristus, ktory zomrel za nase hriechy na krízi a tretieho dna vstal z mrtvych.

Jezis Kristus je Syn Bozí. Prirodzeny Syn Bozí. To znamená, má bozskú podstatu. Je to pravy Boh a pravy clovek v jednej Osobe, v Druhej Bozskej Osobe.

Hovoril som raz s istou mladou Zidovkou. Vysvetloval som jej osobu Jezisa Krista a Najsvätejsiu Trojicu. Povedal som jej, ze uz v Písme svätom Starého zákona Boh poodhalil tajomstvo Najsvätejsej Trojice, ked napríklad v knihe Genezis Boh hovorí "Stvorme cloveka na svoj obraz". Boh hovorí v mnoznom císle, v pluráli.

Niektorí vykladaci Písma povedali, ze je to takzvany plurál majestátu. Ale povedal som tejto mladej zene, ze Boh nepotrebuje ziadny plurál majestátu, aby sa urobil dôlezitejsím a väcsím, lebo on je jednoducho Boh. Ak Boh hovorí "stvorme", pripravuje nás tu na zjavenie tajomstva Najsvätejsej Trojice. Podobne, ked ludia stavali babylonskú vezu, Boh povedal "Podme, zostúpme a pomätme tam ich jazyk" (Gn 11:7). Nuz vysvetloval som jej, ze jednou vecou je bozská podstata a odlisnou, nie oddelenou, je bozská osoba (hypostáza). Grécke slovo hypostáza znamená nieco co stojí pod niecim. Kazdá z troch bozskych osôb akoby drzala vo svojom nárucí jednu a tú istú bozskú prirodzenost, podstatu. Môzme odlísit, ale nie oddelit hypostázu od podstaty. Potom som jej povedal, ze nie bozská podstata si vzala na seba ludskú prirodzenost, ale iba DRUHÁ OSOBA z Trojice. Druhá Osoba z Trojice si do svojho "nárucia" vzala este aj ludskú podstatu, ci prirodzenost. Takze bozská a ludská podstata nie sú zmiesané, ale sú spojené v jednej bozskej Osobe. My tu Osobu voláme Jezis.

Ked som jej to tak vysvetlil, ona zvolala: "Och, takze on bol este predtym!"

A z toho som videl, ze vsetko pochopila. Pochopila celú podstatu krestanstva.

Ak teda pochopíme toto o Jezisovi Kristovi, potom pochopíme aj to, ze on sa nepotreboval pokrstit, lebo on je zdrojom a PRINCÍPOM krstu. Krst znamená byt spojenym s Kristom, znamená byt jedno telo s Ním, byt telom Kristovym. Ked sme jedno telo s Ním, potom sme zbozstvení, lebo on je Bohom.

Aspon tolko na zaciatok na tému judaizmu.

Ale este ste sa pytali o INRI a INBI. Rex znamená král v latincine. V gréctine král je nieco ako "Basil". Preto to znamená to isté.

Nakoniec, pozyvam Vás, Augustín, do Kristovej Cirkvi, hoci zároven musím uznat, ze moje pozvanie je iba echom toho pozvania, ktoré odznelo dávno predtym, lebo Vy ste boli pozvaní este predo mnou.

o. Eirene


Na túto tému pozri aj Sobota a predobrazy Starého Zákona
Tento rozhovor:
193 a 203

 

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY