R

40

V

HOME

OTÁZKY 1 >>> xx

1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200

CLÁNKY

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné NASE linky

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

E-MAIL

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj VASE OTÁZKY

Clánky

40

5.
AKÁ STARÁ JE NASA ZEM?
[Vek Zeme]
Dermott J. Mullan
Fundamentalisti vo vnútri katolíckej Cirkvi: narastajúci jav
 
ROZDIEL MEDZI FYZIKOU A BIOLÓGIOU

Teraz, ked rastú dôkazy proti Darwinovej teórii, vzniká nebezpecenstvo, ze sa ludia zacnú pozerat na vedu ako na nehodnú dôvery. To by bola velká skoda.

Len preto, ze veda nemá prístup ku charizme neomylnosti este neznamená, ze veda nie je schopná zistit urcité zlomky pravdy. Tento bod pápez Leo velmi ocenil. A tu vyvstáva jasná otázka: ako mozno usúdit, ci je vedecká teória pravdivá alebo nepravdivá? Odpoved znie, ze sa musíme spoliehat na pravdepodobnost. Pravdepodobnost, ze teória je správna sa môze zväcsovat vykonávaním experimentov, ktoré sa prevádzajú s cielom otestovat urcité teoretické predpovede. Cím je predpoved presnejsia, tym viac je aj test hodnotnejsí. A prevádzaním stále väcsieho mnozstva testov, ktorych vysledky sú úspesné, sa teória povazuje s väcsou pravdepodobnostou za pravdivú. V istom okamihu sa logicky uvazujúci ludia zhodnú, ze teória poskytuje spolahlivy opis urcitych aspektov sveta. Aby nám vsak bolo jasné, toto nie je neomylnost. Ale je nám poskytnuty dôveryhodny základ pre kritérium vyhlásené pápezom Leom: "nezvratny dôkaz."

Newtonove zákony pohybu, ktoré boli predlozené hned zaciatom 17-teho storocia, boli podrobené velkému poctu testov. Tieto zákony sú natolko spolahlivé, ze ich NASA pouzila pri vyskume slnecnej sústavy. Napr, ked bola kozmická lod Voyager v roku 1977 vyslaná do vesmíru, bolo potrebnych 12 rokov na dorazenie na planétu Neptún. Voyager pristál na Neptúne na minútu casu, ktory bol predpovedany Newtonovymi zákonmi. A hoci Newton nebol neomylny, jeho zákony splnajú podmienky teórie, ktorá je zalozená na "nezvratnom dôkaze."

Ako uz poukázal Behe a iní, Darwinizmus nedokázal uspokojivo vysvetlit kritérium "nezvratného dôkazu." Problém s Darwinovymi myslienkami tkvie v tom, ze biologické systémy sú vo svojej organizácii neobycajne zlozité a za Darwinovych cias sa o molekulárnej struktúre buniek vôbec nic nevedelo. Práve preto nie je prekvapujúce, ze pri navrhnutí teórie tykajúcej sa zivych organizmov sa niektoré Darwinove myslienky neskôr ukázali byt nepravdivé.

Na strane druhej sa fyzika zaoberá hmotnymi telami v ich najjednoduchsích moznych vztahoch. Preto je pre fyzikov ovela jednoduchsie prevádzat detailné a rozsiahle testy teórií. Inym príkladom (okrem Newtnovych zákonov) hodnym spomenút je Einsteinova teória relativity. Ked Einstein rozvinul speciálnu a vseobecnú teóriu relativity, bolo urobenych aspon tucet (priblizne desat) specifickych experimentov. Predpovede, ktoré boli navrhnuté pre kazdy experiment, boli velmi specifické. Kym sa prekonali technické tazkosti testovania rôznych predpovedí, preslo mnoho desatrocí. Ale tazkosti boli prekonané - jedna po druhej - a do polovice 1980-tich rokov bolo prevedenych 11 testov rôznymi skupinami vedcov po celom svete. (12. test má byt vykonany pomocou satelitu, ktory je stále vo vyvoji) Vsetkych 11 Einsteinovych predpovedí, ktoré boli podnes otestované, sa pokusom potvrdili.

Einsteinovy sa tymto vzdala vynimocná poklona. Bezpochyby, Einstein nazrel do Bozích plánov, ktoré Pán utvoril pre hmotny svet. Einsteinova a Darwinova teória sa vôbec nedajú porovnat. Einsteinova teória bola otestovaná mnohorakymi spôsobmi a kazdou skúskou presla vítazne, co sa o Darwinovej hlavnej predpovedi (tykajúcej sa makroevolúcie) zatial povedat nedá.

Vzhladom na pocetné dôkazy v prospech Einsteinovej teórie je rozumné dodat, ze dôkaz pre teóriu relativity si zaslúzi byt "vyznamenany" adjektívom pápeza Lea ako "nezvratny." A podla tejto teórie je svet stary 10 az 20 bilión rokov.

Známe sú aj iné teórie v odbore fyziky, ktoré sú tiez zalozené na solídnych dôkazoch. Napríklad, vypocty hviezdnej struktúry sú zalozené na zákonoch zachovania hybnosti a energie. Za niekolko poslednych storocí boli tieto zákony rozsiahle otestované a môzeme povedat , ze verne opisujú materiálny svet. Vypocty hviezdnej struktúry naznacujú, ze vek najstarsích hviezd je medzi 10 az 20 bilión rokov. Tieto vysledky môzeme povazovat za spolahlivé. Iné teórie, ktoré viedli fyzikov k takmer rovnakym odhadom pre vek Vesmíru sú takisto zalozené na dôkladne otestovanych dôkazoch.

 

(pokracovanie)
Pre pokracovanie tohto clánku klikni "delta" sípky, alebo nadpisy v pravom stlpci.
Pre dalsí alebo predchádzajúci clánok klikni sípky v lavom stlpci.

5
VEK ZEME

  

 

AKÁ STARÁ JE NASA ZEM?
1
VKRÁDA SA FUNDAMENTALIZMUS DO ZIVOTA KATOLÍKOV?
STANOVISKO ASTRONÓMA
 
2
DILEMA PRE KATOLÍKA
PREHLÁSENIA O MLADEJ ZEMI
AKO PRISTUPUJE UCITELSKY ÚRAD CIRKVI K PRVYM KAPITOLÁM KNIHY GENEZIS?
 
3
CIRKEVNI OTCOVIA A UCENIE CIRKVI: JE TU ROZDIEL?
AUTORITATÍVNE UCENIE O STVORENÍ
 
4
BOH UTVORIL SVET INTELIGENTNE - VEDA JE PRETO MOZNÁ
CIRKEV A LUDSKY ROZUM
ALE CO S VEDOU, KTORÁ JE CHYBNÁ?
 
5
ROZDIEL MEDZI FYZIKOU A BIOLÓGIOU
 
6
AKY VYZNAM MÁ UCENIE PÁPEZA LEVA PRE KATOLÍKA?
UPREDNOSTNUJE TEÓRIA STAREJ ZEME EVOLUCNÚ TEÓRIU?
 
7
PODROBUJE BOH NASU VIERU SKÚSKE PROSTREDNÍCTVOM VEDECKÉHO DÔKAZU?
TVRDENIE O TOM, ZE SVET JE MLADY: COMU MÁ KATOLÍK VERIT?
5
VEK ZEME

HOME - Spät na »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«