R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
Otázky 151-200

 

Otázka - 157

Vyvoj - Adam a Eva

11. sept. 2003

zdravim,

vsetci dobre pozname historiu stvorenia cloveka ako nam ju RKC predklada, adam a eva atd. vzdy som tomu pevne veril, ale stava sa v poslednej dobe, ze narazam na stale silnejsie argumenty proti, ktorym tazko mozem oponovat.

preto sa chcem spytat:

trva cirkev na tom ze popis stvorenia cloveka je presny alebo je to iba metafora a adam a eva su len obrazmi muzskeho a zenskeho pokolenia?

uz ste tu odpovedali na otazku ohladom incestneho vztahu adamovych deti. myslim ze niektore koncily prekliali a vylucili z cirkvi kazdeho kto tvrdi ze ludstvo nepochadza z tohoto prveho paru. ako oponovat genetikovi, ktory tvrdi ze pri takomto incestnom krizeni by do dvadsiatich generacii bola vacsina populacie natolko poznacena recesivnymi vplyvmi, ze by nemala sancu dozit sa dneska vo viac menej zdravej a kompaktnej forme?

ako vysvetlit ze tu mame tri rasy natolko odlisne vyzorom a aj istymi anatomickymi crtami ako je napr stavba tela, mnozstvo svalovej hmoty a pod. (i ked geneticky tu nie je takmer ziadny rozdiel) ak nesmieme brat do uvahy, ze sa istym sposobom vyvinuli? z povodneho jedinca samozrejme a myslim ze v pisme to boli noemovi synovia sem cham a jaffet ktori boli praotcami tychto ras.

ako chapat ten zoznam ludi od adama az po npr. Jezisa Krista? je tam 11 generaci od Adama po Noema, jedenast od Noema po Abrahama a tri krat strnast generacii od Abrahama po Jezisa. mam to chapat ako presny a doslovny supis alebo nie? nejaky mudrlant v stredoveku na zaklade tohoto spocita, ze svet bol stvoren niekedy cca 5000 rokov (plus minus) pred Kristom, pricom samozrejme sedem dni bral ako sedem dni.

ak uvazime ze adam bol teda stvoreny 5000 rokov pred Kr. ako vysvetlit to, ze v jerichu nasli zvysky osidlenia stare takmer 11 tisic rokov, a niekde v turecku (catal huyuk) este starsie? a tu nejde o pastne kliny a skamenele ohnisko, ale o mestske stavby.

iste, niekto moze spochybnit metodu ktorou sa ten vek urcuje ale aj tak ma to zaujima

ako si vysvetlit kosterne nalezy, ktore vedzi intrepretuju ako predchodcov cloveka? iste cast mozu byt podvrhy, ale mam pocit ze sa toho naslo dost na to, aby nieco z toho bolo skutocne.

osobne si nemyslim (je to iba moj nazor a nikoho samozrejme nezaujima) ze je dolezite to ako sme boli stvoreni, ale dolezity je fakt ze sme boli stvoreni a ze to urobil Boh. viem ze cirkev striktne popiera evoluciu ale Bohu nic nie je nemozne a aj ked to asi nikdy s urcitostou nebudeme vediet, je naozaj nemozne, ze cele toto stvorenie prebehlo nejako inac a v genesis je iba metafora?

ak povazujeme to ze jedli zo stromu za obraz toho, ze sa prehresili alebo vzburili proti Bohu, nemozeme ich povazovat nie za jednotlivocov ale za cele ludstvo?

nebolo mojim cielom tymito otazkami sa ruhat, alebo na seba zvolavat kliatbu, viem ze nas rozum je obmedzeny a neobsiahne Boziu velkost, len by som rad poznal odpovede na tieto otazky

dakujem

J.

Odpoved
o. Eirene
16. feb 2004

Zdravím Ta, J.!

Más dobré otázky. Coskoro by sme mali mat aj nieco nového na túto tému medzi "clánkami".

Nie, Cirkev netrvá na vsetkych detailoch popisu stvorenia, ale rozhodne odsudzuje predstavu, ze Adam a Eva by boli iba obrazmi muzského a zenského pokolenia. Adam a Eva sú DVE osoby, z ktorych povstalo celé ludské pokolenie. Je to dogma viery. Ak by ludstvo malo viac zdrojov, pôvodov, odporovalo by to dogme o dedicnom hriechu, s cím je spojené to, ze Kristus by neprisiel pre vsetkych ludí, ale iba pre tych, ktorí boli od "urcitého" Adama, z ktorého následky hriechu presli na jeho potomkov.

Ako odpovedat genetikovi, ktory oponuje recesívnymi génami v prípade incestu? Ved som na to odpovedal v otázke 53:

Písmo Sväté, zakazdym, ked Boh nieco stvoril, hovorí: A Boh videl, ze je to dobré. Vsetko co Boh stvoril bolo dobré, vsetko bolo dokonalé. Smrt, a vsetky choroby, ktoré ju predchádzajú, prisli ako nasledok hriechu. Adam a Eva boli stvorení dokonalí a preto som presvedceny, ze boli stvorení bez akychkovek recesívnych génov. S hriechom prarodicov neprisli okamzite vsetky choroby a nestastia, ktoré dnes máme. Práve tak aj poruchy v genetickom materiáli prisli az po nejakom case. Ak si teda bratia brali za manzelky svoje sestry, odpadáva tu aj tento geneticky problém, lebo v pociatkoch ludstva gény mali este svoju prvopociatocnú dokonalost.

Nevidím, co by si na tejto odpovedi protirecilo? Mne to celkom sedí. Okrem toho, v zálohe môze byt este tolko "neznámych", o ktorych sa nám ani nesnívalo.

Okrem toho si myslím, ze ten genetik by pochopil mnohé veci ovela lepsie, keby sa vyspovedal (ak je katolík), alebo pokrstil (ak je neveriaci).

Tri rasy? Neviem k tomu vela povedat, ale zaujímavé, ze Ty sám si dal na to pomerne uspokojivú odpoved, vlastne az dve. Podobnost medzi ludmi je daleko, daleko viac zarázajúcejsia ako akékolvek fyziognomické odlisnosti.

Zoznam ludí od Adama a Evy je mozné chápat symbolickym stylom hebrejského vyjadrovania sa. Císlo strnást je 2x7. Sedmicka je plnost. Nuz tieto generácie vyjadrujú plnost poctu, plnost generácií. Na niektorom mieste, myslím, je zjavné, ze "syn" neznamená prvy v poradí, ale aj dalsí "syn", teda vnuk, pravnuk, atd. Pravdou teda ostáva, ze tam bolo 14 generácií napríklad, ale to neznamená, ze ich nebolo viacej, co na plnosti nic neuberá, naopak.

Ja si nemyslím, ze datovanie veku miest by bolo chybné. Ale i tu môze byt urcitá "neznáma".

Vidís, s tymi kosternymi nálezmi más iba "pocit". To je presne to, s cím nepriatel nasej viery pocíta. Kedze nic mi nebráni prijat vyskumy, ze rôzne sídliská sú velmi staré, aj cez desat tisíc rokov, nemám problém ani so starymi kostrami ludí. Ale je tu jeden faktor, ktory väcsina ludí, ale hlavne mladsí neberú velmi do úvahy, lebo jednoducho nevedia, ze je tu NEHORÁZNY ZÁUJEM zo strany neveriacich a ateistov dokázat protirecenie v Bibilii. Diabol, ktory tymito ludmi manipuluje, neváha dat akékolvek peniaze na propagandu, na "nafukovanie" akychkolvek zdanlivych mozností, na pritahovanie "za vlasy" vsetkého, co sa len dá, aby vybudoval ten POCIT v ludoch, ze nieco je uz dokázané. Znovu dávas dobrú odpoved, ked vidís reálnu moznost podvrhov. Sám som studoval na univerzite a to práve tieto skutocnosti (pät rokov), nespomínajúc, co do mna hustili na strednej skole. Videl som ako nasi profesori na vysokej skole boli casto v rozpakoch, ked museli rozprávat aj o tychto svetonázorovych veciach. Proste bol to ich "chlebík" a tak sa museli prispôsobit tomu, co im nariadovali zhora. Kto? NEVEDCI! Komunisti. Toto je teda tá slávna veda. Komunisti nariadili, co má veda dokázat. Mnohí, aby nestratili svoj "chlebík", poslusne sklopili usi a povedali: "Co?" - a my to dokázeme. Presne tieto slová mi povedal isty politruk (politicky prednásatel) na chodníku v Kosiciach. Po vymene argumentov mi nakoniec povedal: Viete ako sa nazyva politruk? "Co? - a ja to dokázem."

Ale ked som bol v Nitre na vysokej skole a s kamarátmi sme sa sa na internáte "hádali" o vyvoji, poukázal som im na to, ze vsetci profesori na skole vzdy hovoria, ze veda dokázala… Ako to, ze niektory z nich nepovedal: Ja som dokázal. Kde sú tí vedci, ak nie na vysokej skole? Mali sme tam aj dvoch akademikov, co je najväcsí vedecky titul (ak nepocítame Nobelovu cenu). Aj tí hovorili "veda dokázala". Povedal som spoluziakom: Kde sú vlastne tí vedci? Kde ich mám vlastne hladat, ak na vysokej skole nie je ziadny z nich. Zohol som sa pod postel a zakrical som: "Hej, pod von, neskryvaj sa tam!"

Povies, ze dnes predsa nemáme komunizmus, ten uz padol.

Padol i nepadol. Za styridsat rokov drastického "Co, - a ja to dokázem", styridsat rokov takéhoto "vedeckého komunizmu", ako to nazyvali, za styridsat rokov premyvania mozgov, co cakás od tych, ktorí Ta teraz ucia? Ved to sú moji spoluziaci, co Ta ucia. Povedz mi nieco o tom!

Povies, ze v celom svete je podobná situácia. Dám ti za pravdu. Je.

Nezabúdaj na to, co povedala Panna Mária vo Fatime: Rusko (komunizmus) rozsíri svoje omyly po celom svete. Za onym "pritahovaním za vlasy" vsemoznych argumentov v prospech vyvoja je ohromná masinéria. Ale kto to vidí?! A kto to nevidí, kto je schopny to uverit?

Hovorís, ze Cirkev striktne popiera evolúciu. Nepopiera striktne.

Ohladom ludského tela, kedze sa to neprotiví ziadnej dogme, sme v tejto otázke slobodní. Vid v otázke 16. Boh mohol stvorit ludské telo v priebehu dlhého casu, alebo jednej krátkej chvílky. Genezis nám naozaj nehovorí vedecky spôsob stvorenia, ale iba to, co je potrebné pre nasu spásu. Zanedlho by sme o tom mali mat prelozeny zaujímavy clánok na nasom webe. Vid tiez clánky o Big Bangu (22, 23).

Adam a Eva (dve osoby, nasi prarodicia) jedli zo zakázaného ovocia a tym sa postavili proti Bohu. Tento ich hriech prechádza na ich potomkov ako dedicny hriech. Preto sa musíme krstit.

Niektorí "moderní" teológovia hovoria, ze strom v raji je iba symbol. Kríz, na ktorom zomrel Jezis nebol iba symbol, ale skutocny, dreveny, - urobeny zo skutocného stromu. "Strom" na ktorom zomrel Kristus je alúziou na iny strom, ktory bol v raji. Vsetko poukazuje na to, ze to bol skutocny strom a nie iba symbol.

Ak to bol iba symbol, tak co symbolizoval? Nieco predsa musel symbolizovat, inác by to nebol symbol. Symbolizoval vzburu, hriech Adama a Evy. Ci Adam a Eva zhresili tym, ze zjedli zakázané ovocie, alebo zahresili Bozie meno, alebo cokolvek iného urobili ako znak vzbury, aky je tu rozdiel. Nuz preco by sme nemali ostat pri tom strome, ze to bol naozaj skutocny strom. Vsetko tomu nasvedcuje. Niekotrí moderní teológovia vsak majú záujem spochybnovat vsetko, ako to urobil diabol v raji. Bodka.

Na záver: Nezijeme iba v nejakom teoretickom ROZUMOVOM svete, ale v konkrétnej situácii tohto sveta, kde sa nachádzame v urcitej etape rozbehnutej vojny medzi armádou Matky Bozej a armádou lucifera.

S pozehnaním na Tvojej ceste k Bohu

o. Eirene

HOME
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
Otázky 151-200
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net
OTÁZKY PODLA CÍSEL

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63 - 64 - 65 - 66 - 67 - 68 - 69 - 70 - 71 - 72 - 73 - 74 - 75 - 76 - 77 - 78 - 79 - 80 - 81 - 82 - 83 - 84 - 85 - 86 - 87 - 88 - 89 - 90 - 91 - 92 - 93 - 94 - 95 - 96 - 97 - 98 - 99 - 100

101 - 102 - 103 - 104 - 105 - 106 - 107 - 108 - 109 - 110 - 111 - 112 - 113 - 114 - 115 - 116 - 117 - 118 - 119 - 120 - 121 - 122 - 123 - 124 - 125 - 126 - 127 - 128 - 129 - 130 - 131 - 132 - 133 - 134 - 135 - 136 - 137 - 138 - 139 - 140 - 141 - 142 - 143 - 144 - 145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150 - 151 - 152 - 153 - 154 - 155 - 156 - 157 - 158 - 159 - 160 - 161 - 162 - 163 - 164 - 165 - 166 - 167 - 168 - 169 - 170 - 171 - 172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180 - 181 - 182 - 183 - 184 - 185 - 186 - 187 - 188 - 189 - 190 - 191 - 192 - 193 - 194 - 195 - 196 - 197 - 198 - 199 -200